Vila Nova de Gaia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vila Nova de Gaia
Pohled na město z Porta
Pohled na město z Porta
Vila Nova de Gaia – znak
znak
Vila Nova de Gaia – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
StátPortugalskoPortugalsko Portugalsko
RegionNorte
DistriktPorto
Vila Nova de Gaia
Vila Nova de Gaia
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha168,39 km²
Počet obyvatel302 295 (2011)[1][2]
Hustota zalidnění1 795,2 obyv./km²
Správa
Oficiální webwww.cm-gaia.pt
PSČ4400
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vila Nova de Gaia (zkráceně též Gaia) je město v severním Portugalsku. Nachází se jižně od města Porto na druhé straně řeky Douro.

Je známé svými sklepy nazývanými „caves“, kde je skladováno světově proslulé portské víno. Tyto sklepy se staly hlavní turistickou atrakcí.

Vila Nova de Gaia existovalo již v rámci Římské říše jako město Cale. Vzniklo s největší pravděpodobností z dříve existující keltské obce nebo neolitického sídliště. Původ jména Cale (nebo Gale, protože v klasické latině není vždy jednoznačné rozlišení mezi písmeny „g“ a „c“), je pravděpodobně keltský, od kořene „Gall-“, jimž na sebe Keltové odkazovali, podobně jako v názvech Galicie, Galie a Galway. Řeka Douro (latinsky Durus) má pravděpodobně rovněž keltský základ, ze slova „drw“ (voda). V římských dobách většina populace zřejmě žila na jih od řeky Douro. Na severní straně bylo menší sídliště, v místě kde se dnes nachází čtvrť Ribeira. Název Porto, ve středověku Portus Cale, původně označoval přístav (latinsky „Portus“) města Cale. Postupem času s rostoucím obchodním významem řeky Douro, která je snadno splavná až hluboko do vnitrozemí, část města Porto začala přerůstat Cale a stala se nejdůležitější částí města, kde bylo zřízeno biskupství a vzniklo obchodní centrum.

Po invazi Maurů v 8. století tvořila řeka Douro de facto hranici mezi islámským a křesťanským světem. Po neustálých útocích a protiútocích bylo město Cale (Gaia) opuštěno a většina jeho obyvatel našla útočiště v Portu.

Po dobytí a pacifikaci jižní strany řeky Douro (po roce 1035) a odchodu muslimské populace, se zde usadili kolonisté ze severu výměnou za lepší feudální smlouvy s nově jmenovanými pány. Tito migranti znovu založili staré město Cale (Gaia) pod názvem Vila Nova de Gaia (Nové Město Gaia) kolem starého hradu a ruin „starého Gaia“.

Název měst Porto a Gaia byl často zmiňován v dobových dokumentech jako „villa de Portucale“, a sousední království León, které ho obklopovalo, oblast kolem něho nazývalo Condado de Portucale, respektive později (po roce 1093) Condado Portucalense. Toto hrabství posléze rozšířilo své území a po získání nezávislosti se stalo portugalským královstvím.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Dostupné online.
  2. National Institute of Statistics. Dostupné online. [cit. 2018-09-19].

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]