Přeskočit na obsah

Velká modrá díra

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Velká modrá díra

StátBelizeBelize Belize
Map
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Velká modrá díra je zatopený závrt ve vodách Honduraského zálivu u pobřeží Belize. Nachází se v centrální části atolu Lighthouse zhruba 72 km od Belize City. Jáma má téměř dokonalý kruhový půdorys o průměru 300 metrů a hloubce 124 metrů. Je obklopena úzkým pásem pevniny.

Vznikla během minulých dob ledových, kdy hladina moře byla výrazně nižší než v současnosti. Jedná se o závrt krasového původu, který vznikal rozpouštěním vápenaté horniny. Takto se utvořila jeskyně, u které se následně probořil strop. Později se celá formace ocitla pod hladinou moře a vnitřní prostor byl vyplněn mořskou vodou.[1][2] Pro obdobné geomorfologické útvary na pevnině se používá pojmenování „cenote“.

V roce 1971 prozkoumal tuto lokalitu Jacques-Yves Cousteau. Při své výpravě zde objevil a zdokumentoval krasové útvary (stalaktity), které vznikaly během dob ledových, kdy jáma ještě nebyla pod mořskou hladinou.[3][4]

Závrt je součástí rozlehlého korálového systému známého jako Belizský bariérový útes. Great Blue Hole a okolních 4 100 hektarů bylo v roce 1996 zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.[5] V současnosti je celosvětově vyhledávaným místem pro potápění.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. (anglicky) informace o Great Blue Hole na webu asterweb.jpl.nasa.gov Archivováno 18. 8. 2011 na Wayback Machine.
  2. (anglicky) informace o Great Blue Hole na webu www.nationalgeographic.com
  3. (anglicky) informace o Great Blue Hole na webu www.wondermondo.com
  4. (anglicky) informace o Great Blue Hole na webu www.belizeaudobon.org Archivováno 22. 7. 2010 na Wayback Machine.
  5. World heritage nomination - IUCN summary Belize Barrier Reef Reserve System (Belize) [online]. Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu [cit. 2011-08-29]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]