Veliki Tabor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Veliki Tabor
Základní informace
Výstavba15. století
Materiálkámen
Poloha
AdresaDesinić, ChorvatskoChorvatsko Chorvatsko
Nadmořská výška270 m
Souřadnice
Map
Další informace
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Veliki Tabor je středověký hrad na severozápadě Chorvatska, v oblasti Záhoří, osm kilometrů od města Pregrada. Jeho základ byl postaven ve 12. století, hlavní části v 15. a 16. století. Jeho jádro tak náleží ke gotice, mohutné kruhové věže a bastion jsou renesanční. Rozloha hradu je 3340 metrů čtverečních. Stavitelem hradu byl zejména maďarský šlechtický rod Ráttkayů, který ho vlastnil do roku 1793. V současnosti je ve vlastnictví státu a funguje jako muzeum. Podle některých spekulací stojí hrad na místě starořímské pevnosti z 2. století, spekuluje se také, zda v minulosti nebyl obklopen mořem.[1] Od roku 2002 se na hradě každoročně koná festival krátkých filmů. Poslední velká rekonstrukce proběhla v letech 2008-2011.[2] Hrad usiluje o zápis na seznam Světového dědictví UNESCO.[3] Pověsti kolem hradu se týkají hlavně Veroniky Desenické, již dal patrně zavraždit její nepřející tchán Heřman II. Celjský.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Veliki Tabor Castle. museu.ms [online]. [cit. 2022-06-27]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Veliki Tabor ponovno otvoren za posjetitelje. www.vecernji.hr [online]. [cit. 2022-06-27]. Dostupné online. (chorvatsky) 
  3. Burg - Castle of Veliki Tabor. UNESCO World Heritage Centre [online]. [cit. 2022-06-27]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Veronika of Desenice – the Rose of Zagorje Whose Only Sin Was Love. Croatia.hr [online]. [cit. 2022-06-27]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]