Velšský černý skot

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Velšský černý skot
velšský černý skot
velšský černý skot
Základní informace
Země původu WalesWales Wales
Stupeň prošlechtění primitivní plemeno
Směr užitkovosti masný
Tělesná charakteristika
Hmotnost samce 1000 - 1100 kg[1]
Hmotnost samice 600 - 700 kg[1]
Výška samce † 138 - 142 cm[1]
Výška samice † 127 - 132 cm[1]
Tělesný rámec střední
Barva černá
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v kategorii na Commons
† výška uváděna v kohoutku

Velšský černý skot, anglicky Welsh Black, je masné plemeno skotu pocházející z hornatých oblastí Walesu. Je to odolný, tvrdý skot, který se celoročně chová na pastvě. Kromě Velké Británie je chován též ve Spojených státech, v Kanadě, v Jižní Americe, na Novém Zélandu či v Německu. Do České republiky zatím dovezen nebyl.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Černý skot se ve Walesu choval už před příchodem Římanů. Původně v oblasti existovaly dva rázy: Anglesey bylo menší plemeno s masnou užitkovostí ze severního Walesu, Pembrokshire byl větší, dvoustranně užitkový skot Walesu jižního. Plemenná kniha byla založena v roce 1873 a plemeno se šlechtilo ve dvou oddělených chovných směrech, v roce 1904 se oba směry spojily a dále pokračuje šlechtění na jednostrannou masnou užitkovost.[1]

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Velšský černý je skot středního tělesného rámce, zvířata jsou dlouhá a hluboká, s dobře klenutým hrudníkem, širokými bedry a výraznými, dobře osvalenými a dlouhými kýtami. Končetiny jsou krátké a suché. Hlava je středně velká s širokým čelem, zvířata jsou z větší části rohatá, ale existují i bezrohá. Letní srst je krátká, zimní hustá a dlouhá. Zbarvení je plášťově černé, může mít nahnědlý nádech, povoleno je světlejší zbarvení na břiše. Náhodně se vyštěpuje červená barva, v německé plemenné knize jsou červená zvířata evidována odděleně.[2]

Plemeno je pevné konstituce, může být celoročně na pastvě. Dobře zhodnocuje krmivo a prospívá i na chudších pastvinách. Velšský černý skot dospívá pozdě, ale je dlouhověký. Porodní hmotnost býčků je 38 kg, jaloviček 35 kg, krávy se bez problémů telí a mají dobré mateřské vlastnosti a velmi dobrou mléčnost, takže telata rychle rostou.[1] Při odstavu, v 9-10 měsících věku, mají býčci 300-350 kg, jalovičky 250-300 kg.[2] Průměrný denní přírůstek býků je zhruba 1400 kg.[2] Kvalita masa je velmi dobrá, maso je dobře mramorované, jemně vláknité.

Kromě čistokrevné plemenitby se velšský černý využívá i pro užitkové křížení.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d e f SAMBRAUS, Hans Hinrich. Atlas plemen hospodářských zvířat. Překlad Suchánek Bohumil (část skot). Praha: Nakladatelství Brázda, 2006. 295 s. ISBN 80-209-0344-5. Kapitola Plemena skotu, s. 64. 
  2. a b c JEŽKOVÁ, Alena. Zvířata na letošním EuroTieru [online]. Náš Chov, 27.11.2012 [cit. 2013-03-02]. Dostupné online. (česky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SAMBRAUS, Hans Hinrich. Atlas plemen hospodářských zvířat. Praha: Nakladatelství Brázda, 2006. 295 s. ISBN 80-209-0344-5. (česky)