Veitsch Alpe

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Veitsch Alpe

Nejvyšší bod 1 981 m n. m. (Hohe Veitsch)

Nadřazená jednotka Mürzstegerské Alpy
Sousední
jednotky
Göllergruppe, Schnee Alpe, Fischbacher Alpen, Hochschwab, Rax

Světadíl Evropa
Stát Rakousko Rakousko
Horniny vápenec, dolomit
Povodí Mürz

Veitsch Alpe je horský masiv, spadající horopisně do pohoří Mürzstegerské Alpy. Ty se nacházejí ve spolkové zemi Steiermark v Rakousku. Horstvo je tvořeno především vápencem a dolomitem.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Masiv je ohraničen od severu silnicí spojující města Mürzsteg a Aschbach. Ta vede přes silniční sedlo Niederalpl-Pass (1229 m n. m.). Na jihu je vymezen spojnicí obcí Turnau a Gross Veitsch. Zde se také nachází silniční sedlo Pretalsattel (1069 m n. m.). Na západě odděluje od masivu Veitsch Alpe dvojice údolí, která klesají ze sedla Seeberg. Na sever ze sedla teče potok Aschbach a na jih potom Thörlbach. Zcela na východě území leží významné město Mürzzuschlag.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Hlavní charakteristikou masivu je náhorní plošina, jež spadá na sever i jih strmými srázy. Průměrná nadmořská výška plošiny je kolem 1600 metrů a nejvyšším vrcholem je Hohe Veitsch (1981 m n. m.). Na severu od náhorní plošiny, tvořící převážnou část masivu, se nachází několik samostatných vrcholů, které jsou divoce tvarovány vápencovými stěnami (Wildkamm). Významným rysem severních svahů jsou úzké a poměrně dlouhé kaňony (graben), kterými při jarním tání stéká voda do údolí.

Vrcholy[editovat | editovat zdroj]

Horské chaty[editovat | editovat zdroj]

Turismus[editovat | editovat zdroj]

Pohoří je populární obzvláště v zimě, kdy místní sjezdovky zaplní lyžaři. Vyšší patro hor je potom lákadlem pro skialpinisty a milovníky přechodů na sněžnicích. I v létě je ovšem možnost celé pohoří přejít po hřebenové cestě E4 Alpin.
Na jihu masivu se nachází lyžařské středisko vybavené třemi lanovými drahami a několika sjezdovými tratěmi. Středisko je dostupné po silnici vedoucí z obce Veitsch směrem na sever k horám. Ta je zakončena několika parkovišti a hotelem Schickl (1154 m n. m.) v oblasti Brunnenbauergraben, Gross Rad.

Sídla[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]