Veitsch Alpe

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Veitsch Alpe

Nejvyšší bod 1 981 m n. m. (Hohe Veitsch)

Nadřazená jednotka Mürzstegerské Alpy
Sousední
jednotky
Göllergruppe, Schnee Alpe, Fischbacher Alpen, Hochschwab, Rax

Světadíl Evropa
Stát Rakousko Rakousko
Horniny vápenec, dolomit
Povodí Mürz
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Veitsch Alpe je horský masiv, spadající horopisně do pohoří Mürzstegerské Alpy. Ty se nacházejí ve spolkové zemi Steiermark v Rakousku. Horstvo je tvořeno především vápencem a dolomitem.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Masiv je ohraničen od severu silnicí spojující města Mürzsteg a Aschbach. Ta vede přes silniční sedlo Niederalpl-Pass (1229 m n. m.). Na jihu je vymezen spojnicí obcí Turnau a Gross Veitsch. Zde se také nachází silniční sedlo Pretalsattel (1069 m n. m.). Na západě odděluje od masivu Veitsch Alpe dvojice údolí, která klesají ze sedla Seeberg. Na sever ze sedla teče potok Aschbach a na jih potom Thörlbach. Zcela na východě území leží významné město Mürzzuschlag.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Hlavní charakteristikou masivu je náhorní plošina, jež spadá na sever i jih strmými srázy. Průměrná nadmořská výška plošiny je kolem 1600 metrů a nejvyšším vrcholem je Hohe Veitsch (1981 m n. m.). Na severu od náhorní plošiny, tvořící převážnou část masivu, se nachází několik samostatných vrcholů, které jsou divoce tvarovány vápencovými stěnami (Wildkamm). Významným rysem severních svahů jsou úzké a poměrně dlouhé kaňony (graben), kterými při jarním tání stéká voda do údolí.

Vrcholy[editovat | editovat zdroj]

Horské chaty[editovat | editovat zdroj]

Turismus[editovat | editovat zdroj]

Pohoří je populární obzvláště v zimě, kdy místní sjezdovky zaplní lyžaři. Vyšší patro hor je potom lákadlem pro skialpinisty a milovníky přechodů na sněžnicích. I v létě je ovšem možnost celé pohoří přejít po hřebenové cestě E4 Alpin.
Na jihu masivu se nachází lyžařské středisko vybavené třemi lanovými drahami a několika sjezdovými tratěmi. Středisko je dostupné po silnici vedoucí z obce Veitsch směrem na sever k horám. Ta je zakončena několika parkovišti a hotelem Schickl (1154 m n. m.) v oblasti Brunnenbauergraben, Gross Rad.

Sídla[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]