Varberg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Varberg
Poloha
Souřadnice
StátŠvédskoŠvédsko Švédsko
Varberg
Varberg
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha24,2 km²
Počet obyvatel36 327 (2020)[1]
Hustota zalidnění1 500,5 obyv./km²
Správa
Vznik1666
Oficiální webwww.varberg.se
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Varberg je město ve Švédsku s přibližně 36 tisíci[1] obyvateli. Je známo pro své písečné pláže, které se nacházejí na západě a pokračují severně k souostroví Bohuslän až na mys Nordkapp.[zdroj?] Jedná se o oblíbené letovisko, stěhují se sem rovněž obyvatelé z vnitrozemských měst, jako je Borås. Místem oddechu je park Societetsparken, Varberg má také lázně se studenými koupelemi a saunou.[2] Město je přístavem a má trajektové spojení s dánským Grenå.

Městu dala název pevnost Wardbergh („strážní kopec“), kterou postavili Norové ve 13. století. Sloužila také jako vězení, v roce 1916 v ní bylo otevřeno muzeum (je v něm vystaven knoflík, jímž byl údajně zabit král Karel XII.).[3] Ke Švédsku byl Varberg připojen Roskildským mírem v roce 1658. V letech 1767 a 1863 město postihl velký požár.

Na Högabergu východně od města byly objeveny mohyly z doby železné. Farní kostel v gustaviánském stylu byl vysvěcen roku 1772. Městské divadlo projektoval Lars Kellman, budova lázní z roku 1903 byla inspirována orientální architekturou.[4] Ve čtvrti Söderhöjd se nacházejí výškové domy s městskými byty.

Varberg patří do sdružení měst Eurotowns. Sídlí zde obuvnická firma Nilson Group.[5] Nedaleko města se nachází Jaderná elektrárna Ringhals.

Sídlí zde hokejový klub Varberg Vipers.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Statistiska tätorter 2020, befolkning, landareal, befolkningstäthet per tätort. 24. listopadu 2021. Dostupné online.
  2. The Local Dostupné online
  3. Guidebook Sweden Dostupné online
  4. Visit Sweden Dostupné online
  5. Top500 Dostupné online

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]