Přeskočit na obsah

Varazdat

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Varazdat
Idealizovaný portrét Varazdata od neznámého umělce
Idealizovaný portrét Varazdata od neznámého umělce
Narození4. století
Úmrtí4. století
PotomciKhosrov IV of Armenia a Vramshapuh
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Varazdat (Վարազդատ) byl arménský král z arsakovské dynastie, který vládl v letech 374378.

Po svržení a zabití arménského krále Papa v roce 374 se rozhodl římský císař Valens dosadit na prázdný trůn arménského aristokrata žijícího v Konstantinopoli Varazdata, údajného příslušníka rodu Arsakovců, který měl hájit římské zájmy ve strategicky položeném nárazníkovém státě na hranici se Sásánovskou říší. Varazdat se však dostal do sporu s vlivnými sparapety (veliteli vojska) z rodu Mamikonianů: prvního z nich, Musela, nechal popravit, ale druhý, Manuel, ho svrhl a vyhnal ze země. Varazdat patrně dožil ve vyhnanství v Británii, přesné datum není známo.

Movses Chorenaci se ve své kronice zmiňuje, že Varazdat vyhrál na hrách 291. olympiády soutěž v pěstním zápase (pygmé, předchůdce moderního boxu). [p 1] Je tak posledním známým olympijským vítězem z doby úpadku starověkých her. V roce 1998 byla v Olympii odhalena Varazdatova socha, kterou vytvořil Levon Tokmajan.

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. O správnosti tohoto údaje existují pochybnosti: 291. olympiáda připadla na rok 385, kdy byl už Varazdat v exilu jako stárnoucí a zlomený muž. Logičtější se zdá datování jeho vítězství do šedesátých let 4. století (Young, David C.: A Brief History of the Olympic Games) a předpoklad, že právě popularita olympijského vítěze byla důvodem, proč si Valens vybral Varazdata jako spojence.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Varazdat na Wikimedia Commons
  • SANENTZ, Arman. Armenian Olympians: Ancient Olympiads to London 2012. The Armenian Weekly [online]. 2012-08-13 [cit. 2020-09-09]. Dostupné online. (anglicky) 
  • ADALIAN, Rouben Paul. Historical Dictionary of Armenia. 2. vyd. Lanham, Toronto, Plymouth UK: Scarecrow Press, 2010. 750 s. Dostupné online. ISBN 978-0810860964. S. 176. (anglicky) 
  • Большая Олимпийская Энциклопедия. Москва: Олимпия Пресс, 2006. Dostupné online. ISBN 5942990883. Kapitola Вараздат. (rusky)