Vadžrasattva

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vadžrasattva
Sanskrt: Vadžrasattva
Čínština: Jingang Satuo, 金剛薩埵
Tibetština: Dordže Sempa
Japonština: Kongosatta
Informace
Výskyt: Vadžrajána
Ztělesňuje: sambhógakája

Vadžrasattva (skt., česky Nezničitelná mysl nebo také Diamantová bytost, Diamantová mysl, tibetsky Dordže Sempa doslova dordže – nezničitelný, sempa – mysl), je buddha a buddhovský meditační aspekt (tib. jidam) používaný v tibetském buddhismu. Na cestě Vadžrajány je důležitým buddhovským aspektem, který tvoří očistnou sílu přetváření emočních struktur a rychlé očištění zatemněné mysli od negativní karmy praktikujících. Pro tuto schopnost je také součásti vstupních přípravných cvičení, tzv. Ngöndra. Osvícená mysl se projevuje na třech úrovních:

Dordže Sempa, stejně jako všechny buddhovské aspekty, patří do stavu radosti, sambhógakáji, ale jedině Dordže Sempa je prvním projevem sambhógakáji a všichni buddhové jsou projevem Dordže Sempa.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Vadžrasattva je sjednocenou očistnou silou všech Buddhů. Má zářivě bílou barvu a sedí na lotosovém květu a měsíčním disku.

V pravé ruce drží ve výšce srdce zlaté dordže, symbolizující metody a mužský princip. V levé ruce má na klíně stříbrný zvonek, symbolizující moudrost a ženský princip. Na sobě má ozdoby bódhisattvů. Náušnice symbolizují trpělivost, náramky na rukou a nohách symbolizují to, že Vadžrasattva pracuje pro dobro ostatních. Koruna na hlavě s pěti ozdobami představuje pět moudrostí (očištěná pýcha, žárlivost, hněv, touha a nevědomost).

Sedí v tzv. pozici bódhisattvy s pravou nohou vysunutou přes lotosový květ a měsíční disk, nebo v pozici dordže tzv. (lotosová).

V meditaci na Vadžrasattvu se používá tzv. stoslabičná Dháraní a její esence mantra, které meditujícího očišťuje od negativní karmy. Jako součást Ngöndra se tato Dháraní recituje sto jedenáct tisíc sto jedenáctkrát.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Becoming Vajrasattva, 2nd Edition: The Tantric Path of Purification (2004) by Lama Yeshe, ISBN 978-0-86171-389-9, Wisdom Publications.
  • Teachings from the Vajrasattva Retreat (1999) by Lama Thubten Zopa, ISBN 978-1-891868-04-7, Lama Yeshe Wisdom Archive, downloadable
  • The Tantric Path of Purification: The Yoga Method of Heruka Vajrasattva (1994) by Lama Thubten Yeshe, ISBN 978-0-86171-020-1, Wisdom Publications.
  • Lama Ole Nydahl, Ngöndro – Čtyři přípravná cvičení, nakladatelství Bílý Deštník, Brno 2004, ISBN 80-238-9272-X
  • Šamar rinpočhe, Ngondro-The Preliminary Practices, časopis Buddhism Today, číslo 15, 2005
  • Dza Patrul rinpočhe, Užitek z praxe Dordže Sempa, polský časopis Diamentowa Droga, č. 11, 1995

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]