Výstaviště Louny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Výstaviště Louny
Hlavní pavilon A během výstavy
Hlavní pavilon A během výstavy
Poloha
AdresaLouny, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Map
Další informace
Rejstříkové číslo památky11361/5-5770 (PkMISSezObrWD)
Webhttps://www.vystavydiamantexpo.cz/vystaviste/louny/
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Výstaviště Louny se nachází v odpočinkové zóně na severozápadním okraji města Loun v areálu Masarykových sadů, plocha má parkovou úpravu. Kromě odpočinkové funkce se zde konají prodejní a prezentační výstavy a veletrhy, součástí výstaviště je amfiteátr, baseballové hřiště a další objekty. Hlavní pavilon A výstaviště č. p. 1470 postavený v roce 1931 dle návrhu Josefa Chochola a lounského rodáka Otakara Poláka je nemovitou kulturní památkou.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

První výstava zde proběhla roku 1931. V té době lounské výstaviště navštívil i tehdejší československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Po sametové revoluci zažívalo krátce výstaviště útlum, ale už za několik let opět sloužilo hojně výstavám.[2]

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Hlavní pavilon A

Výstaviště provozuje ústecká společnost Diamant Expo, která zde v současné době pořádá každoročně mnoho prodejních a prezentačních výstav a veletrhů. Nejznámější výstava se koná v dubnu pod názvem Dům a zahrada. Velmi známá je například i výstava Člověk v přírodě, Dům nebo Autosalon. Na výstavy chodí desítky tisíc lidí nejen z okolí Loun.[2] Areál lounského výstaviště nabízí čtyři pavilony o celkové rozloze 1 550 m². Venkovní výstavní prostory jsou o rozloze 4 500 m².

Součástí je restaurace, ozvučení, ostraha, WC, zázemí a prostory pro doprovodný program.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2018-08-04]. Identifikátor záznamu 120540 : výstaviště - pavilon výstaviště. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. a b PLACHÝ, Zdeněk. Město Louny řeší, kdo bude provozovat tamní výstaviště. zatecky.denik.cz [online]. 2014-07-14 [cit. 2014-07-15]. Dostupné online. 
  3. Výstaviště Louny [online]. [cit. 2022-02-21]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]