Výběrová káva

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Výběrová káva je termín, který poprvé použila Erna Knutsen v roce 1974 v magazínu Tea & Coffee Trade Journal. Paní Knutsen použila tento termín k popsání kávových zrn s nejlepší chutí, které byly vypěstované ve speciálním mikroklimatech.

Podle americké Asociace pro výběrovou kávu (Specialty Coffee Association of America (SCAA)), se výběrovou může nazývat káva, která získá 80 bodů na jejich 100 bodové stupnici. Výběrová káva se pěstuje ve ideálních klimatických podmínkách a vyznačují se výraznou chutí a malým výskytem defektních zrn. Unikátní chuť je výsledkem mnoha faktorů, jako je dlouhá doba zrání, pečlivý sběr zralých plodů a péče při zpracovávání zrn.[1]

Segment výběrové kávy je nejrychleji rostoucím odvětvím kávového průmyslu. V USA zvýšily výběrové kávy za posledních dvacet let svůj podíl na trhu z 1 % na 20 %.

Balíček výběrové kávy[editovat | editovat zdroj]

Výběrovou kávu lze mnohdy poznat i podle informací uvedených na obalu produktu. K těm nejdůležitějším patří datum pražení.[2]. Mnozí výrobci dále uvádějí kávovou odrůdu, zemi, region a farmáře, který kávu vyprodukoval, způsob sušení a pražení kávových zrn.[3].

Degustační balíčky výběrové kávy[editovat | editovat zdroj]

Výběrová káva se těší velké oblibě díky své rozmanitosti v chutích a vůních. Každá může nabývat krásných tónů od květin přes ovoce až k čokoládě a oříškům. Běžný spotřebitel ale nemá šanci ochutnat tolik různých káv při nákupu běžných balení. Proto ve světě vzniklo několik specializovaných služeb, které pravidelně zasílají degustační balíčky až domů.

Na českém trhu je zástupcem podobné služby portál KOFIO.cz nebo Coffee to Home, která zasílá každý měsíc tři nové kávy z nejlepších českých pražíren výběrové kávy. Ve světě se potom považuje za nejlepší Mistobox a Bluebottle coffee.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Specialty coffee na anglické Wikipedii.

  1. Výběrová káva [1] Archivováno 9. 10. 2014 na Wayback Machine 2014-10-05
  2. Proč je důležité mít na balíčku kávy datum pražení Archivováno 9. 10. 2014 na Wayback Machine 2014-10-05
  3. Co má být na etiketě balíčku výběrové kávy Archivováno 9. 10. 2014 na Wayback Machine 2014-10-05

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]