Vítkovice Doprava

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vítkovice Doprava
Depo Vítkovice.jpg
Právní forma akciová společnost
Datum založení 1. června 2002
Sídlo Ostrava
Identifikátory
IČO 25909339
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Lokomotivní depo a motorové lokomotivy společnosti Vítkovice Doprava

Vyčleněním z mateřské společnosti Vítkovice vznikla k 1. 6. 2002 dceřiná společnost VÍTKOVICE Doprava, a.s. (VKM: VD), jejímž úkolem je zejména provozování dráhy a drážní dopravy na vlečce Vítkovických železáren v Ostravě.[1] Kromě provozu na vlastní vlečce již od počátku své existence zajížděly lokomotivy této firmy také na sousední vlečku Nové huti.

Lokomotivy[editovat | editovat zdroj]

Základem lokomotivního parku této společnosti jsou lokomotivy řady 740, které jsou vůbec nejrozšířenějším typem lokomotiv na větších vlečkách v Česku a na Slovensku. Dalšími typy lokomotiv provozovaných touto firmou jsou stroje řady 729 a 709. V minulosti byl park lokomotiv ve Vítkovických železárnách mnohem pestřejší, ale velké množství lokomotiv bylo rozprodáno nebo zrušeno v souvislosti se zastavením provozu zdejších vysokých pecí v roce 1998. Ze starších typů lokomotiv tak ve Vítkovicích zůstaly pouze dvě malé lokomotivy řady 701 upravené jako pojízdná zametadla sněhu.

Vstup na celostátní a regionální dráhy[editovat | editovat zdroj]

V říjnu 2004 zahájila zahájila společnost Vítkovice Doprava pravidelný provoz svých nákladních vlaků na síti SŽDC. Nejdůležitější relací provozovanou touto společností je přeprava vápna z vápenky Kotouč Štramberk na vítkovickou vlečku pro odběratele Vítkovice a Vítkovice Steel.[2] V této relaci jezdí zhruba 3 vlaky týdně a ročně je takto přepraveno cca 40 000 tun vápna.

Dále pak firma provozuje nepravidelnou přepravu železného šrotu z různých míst v rámci Ostravska na vlečku Vítkovice.

Pro jízdy po tratích SŽDC používá Vítkovice Doprava výhradně lokomotivy řady 740.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ŠTEFEK, Petr. Vznik společnosti Vítkovice Doprava. Stránky přátel železnic [online]. Červen 2002 [cit. 2017-10-14]. Dostupné online. 
  2. ŠTEFEK, Petr. Vítkovice Doprava zahájila provoz na síti SŽDC. Stránky přátel železnic [online]. Říjen 2004 [cit. 2017-10-14]. Dostupné online.