Přeskočit na obsah

Válečný komunismus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Válečný komunismus je název hospodářské politiky bolševiků v letech 19181921, v širším smyslu pak označení první etapy bolševické vlády v Rusku do roku 1921.[1] S termínem přišli sami bolševici, když v roce 1921[1] obrátili svou hospodářskou politiku o sto osmdesát stupňů a začali (v omezené míře) tolerovat soukromé vlastnictví.

V praxi byl válečný komunismus periodou, kdy se plně ukázaly utopické stránky marxistické ideologie – zvláště předpoklad, že zestátnění továren, bank a dílen automaticky přinese blahobyt. Trh a obchod ani přes přísnou státní reglementaci nezanikly, pouze se přesunuly do podzemí – do rukou tzv. „spekulantů“. Na venkově zcela selhala bolševická politika rekvírování obilí, protože rolníci své přebytky schovávali a bouřili se proti svévoli strany. Lenin sice čas od času vyhlašoval „křižácká tažení proti spekulantům s obilím“ či dokonce „potravinovou diktaturu“, ale nic z toho nepomohlo. V roce 1921, kdy se již hospodářství fakticky zhroutilo a v Kronštadtu vypukla vzpoura námořníků, strana vyhlásila Novou ekonomickou politiku, tolerující alespoň maloobchod. Továrny však zůstaly v rukou státu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Новикова, Л. Г. Velká ruská encyklopedie [online]. Ruská akademie věd [cit. 2019-11-04]. Heslo «ВОЕ́ННЫЙ КОММУНИ́ЗМ». Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-06-02. (rusky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]