Unobtainium

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Unobtainium (také unobtanium) je označení pro extrémně vzácný, drahý nebo fyzicky nemožný materiál. Vlastnosti konkrétního unobtainia závisí na zamýšleném použití. Například unobtainium pro výrobu kladek by mohlo mít nulové tření a nulovou hmotnost, zatímco unobtainium pro použití v jaderné raketě by bylo lehké a odolné proti poškození vysokými teplotami a radioaktivitou.

Slovo je odvozeno od unobtainable (nedosažitelné) a -ium (přípona pro řadu kovových prvků). Termín se také podobá systematickým názvům pro nepojmenované a neobjevené prvky, které mají atomové číslo 119 do 199, například Ununennium (119). Stejně jako unobtainium mají pětislabičná jména začínající na „un“ a končící na „ium“.

Název unobtanium byl použit minimálně ve dvou filmech:

  • Jádro (2003) – uměle vyrobený a extrémně odolný kov, z něhož byla sestrojena loď terranautů spouštějící se do zemského pláště
  • Avatar (2009) – nesmírně drahý kov, vyskytující se pod povrchem měsíce Pandora v souhvězdí Alfa Centauri. Kvůli jeho ceně (20 miliard dolarů za kg) byly na Pandoru vyslány bojové jednotky lidí a na střetu zájmů lidí jej vytěžit a kmene Na'vi nenechat si vzít svůj domov je vystaven celý děj filmu.