Uluru

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ayers Rock
Uluru

Ayers Rock při západu slunce

Vrchol 863 m n. m.
Poznámka monolit se tyčí 348 m nad okolní terén

Světadíl Oceánie
Státy Austrálie Austrálie
Souřadnice 25°20′42″ j. š., 131°2′10″ v. d.
Ayers Rock
Red pog.png
Ayers Rock
Prvovýstup 1873, William Gosse

Ayers Rock (taky Uluru) (s diakritikou přesněji Uluṟu – výsl. [uluɻu], jinak také Oolora, The Rock, Ayersova skála) je nejobjemnější monolit na světě, či jednolitý pískovcový útvar ležící ve středu australského kontinentu na domorodém území v Severním teritoriu a Národním parku Uluru – Kata Tjuta. Uluru je název domorodého původu.

Monolit ční 348 metrů nad okolní rovinatou krajinou a do země zasahuje až 5 km hluboko. Dlouhý je 3,6 km a široký 2,4 km. Geologické stáří je až 600 mil. let. Ayers Rock mění barvu podle slunce. Při západu slunce má barvu nejvíce oranžovou.

Okolo celého útvaru vede několik různě dlouhých tras. Podél těchto cest se nachází spousta domorodých kreseb a posvátných míst oddělených od okolí plotem. Vstup do ohrazeného prostoru je považován za přečin. Přesto je v blízkosti hory postaven luxusní hotel Longitude 131° jako skupina patnácti domečků ve stylu stanů.

Kulturní a náboženský význam[editovat | editovat zdroj]

Pískovcový útvar má nesmírný kulturní a náboženský význam pro zdejší domorodce (Anangy). Celé území okolo útvarů Ayers Rock a Kata Tjuta patřilo odpradávna lidu Anangů a zároveň je křižovatkou domorodých cest stvoření:

Nejdůležitější cesty Anangů[editovat | editovat zdroj]

Tyto cesty jsou pro lid Anangů velice důležité.

Celá posvátná oblast byla Anangům v roce 1985 Australskou vládou navrácena. Od tohoto roku je zapsána do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Podle domorodé tradice stvořili Ayers Rock dva chlapci, kteří si zde po velkém lijáku hráli s blátem.

Prvním Evropanem, jenž spatřil Uluru, byl cestovatel Ernest Giles v roce 1872. Na vrchol jako první vystoupil William Gosse v roce 1873 a skálu pojmenoval na počest jihoaustralského politika sira Henryho AyerseAyers Rock.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Uluru

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]