Uhthoffův fenomén

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Uhthoffův fenomén je zhoršení neurologických symptomů u pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) například po cvičení či po zvýšení tělesné teploty. Tento jev byl poprvé popsán v roce 1890 německým oftalmolgem Wilhelmem Uhthoffem jako dočasné zhoršení vidění při cvičení u pacientů s optickou neuritidou, pozdější studie odhalily spojitost mezi cvičením a zvýšenou produkcí tepla. Může nastat u jakéhokoliv neurologického deficitu způsobeného demyelinizací a je možný díky vlivu zvýšené teploty na nervové vedení.

V době před zavedením magnetické rezonance byl Uhthoffův fenomén používán pro diagnostiku RS. Pacienti byli ponořováni do horké lázně a v případě dočasného zhoršení vidění u nich byla potvrzena RS.[1]

Klinický význam[editovat | editovat zdroj]

Mnoho pacientů s RS zaznamenalo zvýšenou únavu a další symptomy typické pro RS poté, co byli vystaveni teplu. V důsledku toho se pacienti s RS vyhýbají saunám, teplým lázním a dalším zdrojům horka.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Uhthoff's phenomenon na anglické Wikipedii.

  1. Zrak a RS [online]. Roska Přerov [cit. 2009-08-14]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • W. Uhthoff: Untersuchungen über die bei der multiplen Herdsklerose vorkommenden Augenstörungen. Archiv für Psychiatrie und Nervenkrankheiten, Berlin, 1890, 21: 55-116 a 303-410.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]