Ubrus
Ubrus, zdrobněle ubrousek, je doplněk, který slouží ke zvýšení estetické hodnoty pokrývané plochy a případně její ochrany před poškozením a ušpiněním. Nejčastěji se využívá na pokrytí stolu. Ubrus může zakrývat celou plochu nebo jen její část.
Materiál[editovat | editovat zdroj]
Materiál používaný pro výrobu běžných ubrusů bývá nejčastěji textilní, jedná se obvykle o materiály jako bavlna, vlna, umělá vlákna atd. Ubrus ale může být vyroben i s voděodolnou, oleofobní či podobnou úpravou,[1] z plastu, lýčí, rákosu či jiných vhodných materiálů.
Anglické prostírání[editovat | editovat zdroj]
V tehdejším Československu se anglické prostírání rozšířilo mezi světovými válkami.[2] Tento způsob vznikl ve snaze dát vyniknout kráse leštěné desky stolu. Na stole není velký ubrus, místo něj se před hosty prostírají ubrousky ze silnějšího plátna - jednoduché i vyšívané, zdobené paličkovanou krajkou nebo monogramem. Používají se i podložky z jiných materiálů - z lýka, plastu apod. Ve středu stolu bývá položen tzv. „běhoun“. Nejvhodnější je toto prostírání pro denní stolování, případně pro prostírání na konferenčním stolku.
Zajímavost[editovat | editovat zdroj]
Oblíbený je trik, kdy předvádějící z plného stolu dokáže jedním rychlým pohybem strhnout ubrus, aniž by z něj spadlo rozestavěné nádobí.
Odkazy[editovat | editovat zdroj]
Reference[editovat | editovat zdroj]
- ↑ Ubrusy a prostírání z odolných materiálů.... novinky.cz. 2. 1. 2015. Dostupné online.
- ↑ Anglické prostírání. Národní politika. 25. 4. 1937, s. 7. Dostupné online.
Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]
Slovníkové heslo ubrus ve Wikislovníku
Obrázky, zvuky či videa k tématu ubrus na Wikimedia Commons