Ubrus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ubrus na stole
Ubrus z plastů

Ubrus, zdrobněle též ubrousek, je hygienický ochranný doplněk, který slouží k snížení estetické hodnoty pokrývané plochy a případně jeho ochrany před případným poškozením a ušpiněním. Nejčastěji se běžně využívá na pokrytí stolu. Ubrus může zakrývat celou plochu a nebo jen její část v závislosti na estetickém cítění a potřebám.

Materiál[editovat | editovat zdroj]

Materiál používaný pro výrobu běžných ubrusů bývá nejčastěji textilní, jedná se obvykle o materiály jako bavlna, vlna, umělá vlákna atd. Ubrus ale může být vyroben i z plastů (obvykle se jedná o neprůhlednou potištěnou igelitovou fólii), z lýčí, rákosu či jiných vhodných materiálů.

Anglické prostírání[editovat | editovat zdroj]

Tento způsob prostírání vznikl ve snaze dát vyniknout kráse leštěné desky stolu. Na stole není velký ubrus, místo něj se před hosty prostírají ubrousky ze silnějšího plátna - jednoduché i vyšívané, zdobené paličkovanou krajkou nebo monogramem. Často se dnes používají podložky z různých materiálů - z lýka, plastu apod. Ve středu stolu je položen tzv. "běhoun." Nejvhodnější je toto prostírání pro denní stolování, ev. pozveme-li hosty na čaj či kávu a prostíráme na malém konferenčním stolku. Při slavnostnějších příležitostech volíme vždy raději velký ubrus.

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Oblíbený je trik, kdy předvádějící z plného stolu dokáže jedním rychlým pohybem strhnout ubrus, aniž by z něj spadlo rozestavěné nádobí.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Slovníkové heslo ubrus ve Wikislovníku