U zabitého mládence

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
U zabitého mládence
Kamenný pomníček při pohledu od Staré poutní cesty
Kamenný pomníček při pohledu od Staré poutní cesty
Umístění
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

U zabitého mládence (také Zabitý mládenec) je jeden z nejstarších pomníčků na území Jizerských hor. Nachází se při železniční trati mezi Oldřichovem v Hájích a Raspenavou, v katastrálním území Raspenava. Připomíná vraždu patnáctiletého kovářského učně Antonína Neumanna, který byl v jeho blízkosti 18. července 1825 (podle jiných zdrojů mohlo jít i 10. červenec téhož roku) ubit a oloupen nikdy nevypátraným pachatelem.

Antonín Neumann se narodil v hejnické kovárně Gottfrieda Mäussela 16. listopadu 1809. Tuto živnost měl po svém dědečkovi později také převzít, proto k němu roku 1824 nastoupil do učení. Když však jeho dědeček zemřel, musel přejít do jiné kovářské dílny – a nejbližší tehdy byla až v Liberci, na Šibeničním vrchu. Své rodiče v Hejnicích navštěvoval pouze přes soboty a neděle. V den své smrti šel pěšky přes Mníšek a Oldřichov v Hájích, kde v sedle Hemmrichu (Oldřichovském sedle) se vydal Starou poutní cestou ke svému cíli. Při této cestě, v jámě pod malinovým keřem, jeho tělo s rozbitou hlavou a smyčkou kolem krku našly druhý den raspenavské děti. Chlapec byl pohřben 21. července 1825 na starém hejnickém hřbitově.

Později se na místě jeho skonu objevil kamenný pomník s obrázkem a křížem. Je několik metrů od Staré poutní cesty před místem, kde ta křižuje železniční trať z Oldřichova do Raspenavy. Zatímco kamenný pomník se do dnešních dní zachoval, plechový obrázek na něm bylo nutno často přemalovávat a opravovat – v současné době zcela chybí. Na obrázku byl namalován tulák ubíjející bezbranného chlapce, nad touto scénou se vznášel malovaný světec. Pomníček dnes nese kovovou cedulku podávající informace:

Tato jedna z nejstarších památek Jizerských hor, zvaná „U ZABITÉHO MLÁDENCE“ byla postavena v upomínku na zámečnického učně Antonína Neumanna, který tady byl 18. VII. 1825 zabit a oloupen neznámým vrahem.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • NEVRLÝ, Miloslav. Kniha o Jizerských horách. Ústí nad Labem: Severočeské nakladatelství, 1981. Kapitola Zabitý mládenec, s. 95–96. 
  • ENDLER, Herbert. Zabitý mládenec [online]. Spolek Patron [cit. 2007-05-05]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-06-24. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]