Tvořivá společnost

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Tvořivá společnost je nové české občanské hnutí, občanský spolek, založený v roce 2022. Podle některých religionistů může naplňovat rysy nového náboženského hnutí (tak například religionista Jakub Ludvík v Dingiru). Cíle jsou však průhledné, veřejně přístupné a rozhodně ne náboženské, nezáleží na víře lidí, ale na životě člověka, a to se nedá kategorizovat do náboženských skupin. Jde o to lidi sjednotit, ne je rozdělovat vírou, náboženstvím nebo rasou.

Doměnka religionistů o hnutí/spolku: (Jeho cílem je "probudit zapomenuté vědění člověka, oprostit se od animální podstaty a splynout s podstatou duchovní, a především sjednotit lidstvo do jedné tvořivé společnosti, čímž zabrání blížící se katastrofě."'[1])

Toto tvrzení o projektu neodpovídá informacím uvedeným v základním zdroji,[2] tedy na stránkách samotného projektu Tvořivá společnost. Zde je uvedeno, že cílem projektu je:

1. Vytvořit podmínky pro vybudování tvořivé společnosti na celé planetě mírovou cestou

2. Zjistit mínění lidí z celého světa, zda chtějí žít ve společnosti tvořivého formátu a jak si sami tento formát představují

3. Poskytnout platformu pro globální otevřenou diskuzi o konceptu tvořivé společnosti ve všech sférách života člověka

4. Najít nové cesty sjednocení celého lidstva a vytvořit podmínky pro aktivní účast každého člověka v životě společnosti nezávisle na sociálním statusu, náboženském vyznání a národnosti..

Podle téhož religionistického zdroje vzniklo v rámci hnutí AllatRa, vůči čemuž se jeho stoupenci ohrazují, jak k tomu došlo i v diskusi pod články portálu Náboženský infoservis.[3] Dle religionisty Jakuba Ludvíka vykazuje toto hnutí "důraz na vědeckost a vyhrocenou mileniální rétoriku".[1]

Vlastní prezentace[editovat | editovat zdroj]

Doplněný text:

Tvořivá společnost je mezinárodní dobrovolnický projekt sdružující účastníky ze 180 zemí, v některých zemích také s oficiálním zastoupením. V ČR registrovaný jako občanský spolek v srpnu 2022.

  1. a b Rétorika Tvořivé společnosti je čím dál tím naléhavější : Dingir, 24. 11. 2022
  2. Tvořivá Společnost. creativesociety.com [online]. [cit. 2022-11-24]. Dostupné online. 
  3. Hnutí AllatRa na křižovatce 1/3 : Dingir, 1. 4. 2022

Historie[editovat | editovat zdroj]

Projekt vznikl na základě iniciativy dobrovolníků z mnoha zemí světa v roce 2019. Jeho vzniku předcházel rozsáhlý sociální průzkum, který zjišťoval, jaké potřeby a životní hodnoty mají lidé různých kultur. Výsledky byly shrnuty do osmi osnov formátu Tvořivé společnosti (2). V rámci projektu se ročně konají 2-3 celosvětová živě vysílaná fóra s online překladem do desítek jazyků.

Seznam fór/konferencí z cyklu Globální krize (3)[editovat | editovat zdroj]

Název Téma délka trvání počet jazyků překladu rok
GLOBÁLNÍ KRIZE

NAŠE ZÁCHRANA JE VE SJEDNOCENÍ

Výhody Tvořivé společnosti, nezbytnost aktivní pozice každého jednotlivce 11:55:00 plánováno 150 11/2022
GLOBÁLNÍ KRIZE

JSME LIDÉ. CHCEME ŽÍT

Nelidskost a důsledky spotřebitelského formátu z pohledu klimatické, ekologické a společenské krize 11:03:05 100 5/2022
GLOBÁLNÍ KRIZE

ČAS PRAVDY

Nelidskost a důsledky spotřebitelského formátu z pohledu klimatické, ekologické a společenské krize 11:35:47 100 12/2021
GLOBÁLNÍ KRIZE.

TO SE UŽ TÝKÁ KAŽDÉHO

Nelidskost a důsledky spotřebitelského formátu z pohledu klimatické, ekologické a společenské krize 11:41:18 73 7/2021

Cíle projektu[editovat | editovat zdroj]

Cílem projektu je vyvolat celosvětovou interdisciplinární diskuzi o novém formátu společnosti, která je založená na osmi osnovách. Jako základní princip tvořivé společnosti je na oficiálních stránkách uvedena hodnota lidského života – bez ohledu na sociální postavení nebo místo narození.

Formy komunikace[editovat | editovat zdroj]

Dobrovolníci[editovat | editovat zdroj]

Dobrovolníci projektu publikují tematická videa dokumentující krize současného světa. V nich rozkrývají příčiny krizí, nejčastěji jako důsledky společnosti postavené na honbě za neustálým finančním či mocenským ziskem (klimatická krize, ekologická krize, společenská krize).

Známé osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Dále interview se známými osobnostmi veřejného života, mezinárodní diskuze se specialisty různých oborů, reportáže z veřejných akcí. V rámci projektu probíhá informační spolupráce s médii.

Sociální sítě[editovat | editovat zdroj]

Projekt k šíření osvěty využívá většinu sociálních sítí, hlavní publikační platformou je YouTube.

Logo společnosti[editovat | editovat zdroj]

Odkaz na SVG soubor

Podporující organizace a firmy

Reference[editovat | editovat zdroj]


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]