Trullská synoda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Trullská synoda (quinisext)
Kdy 691 - 692
Uznávají jej pravoslaví
Předchozí koncil Třetí konstantinopolský koncil
Následující koncil Druhý nikajský koncil
Svolal jej císař Justinián II.
Předsedal mu Justinián II.
Účastníků 215 východních biskupů
Diskutované otázky církevní disciplina
Dokumenty a prohlášení základ pravoslavného církevního práva
Přehled ekumenických koncilů

Trullská synoda, zvaná též quinisext, byla synoda, kterou svolal císař Justinián II. do klenutého zasedacího sálu (in trullo) císařského paláce v Konstantinopoli v roce 692. Důvodem svolání byla skutečnost, že Druhý a Třetí konstantinopolský koncil (který se sešel v témže sále jako trullská synoda) nedokázaly vytvořit závazné normy církevní discipliny. Pravoslaví uznává trullskou synodu (coby součást či dovršení 5. a 6. ekumenického koncilu) za ekumenický koncil. Západní církev nikdy tuto synodu jako ekumenickou neuznala.

Synody se neúčastnil žádný ze západních biskupů, ačkoli jistý Basil z Gortyny z Ilýrie se vydával za papežského legáta.

Koncil dovolil kněžím, aby se ženili, avšak biskupům nařizoval celibát. Zasedání také odsoudilo veškeré církevní zvyklosti, které nejsou v souladu se zvyklostmi konstantinopolskými. V předzvěsti pozdějšího obrazoborectví zakázal koncil veškeré nefigurální zpodobení Ježíše Krista (např. jako velikonočního beránka). 102 koncilních kánonů tvoří základ pravoslavného církevního práva a jsou významným svědectvím o životě církve v 7. století.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  • Concilium Constantinopolitanum a. 691/2 in Trullo habitum. H. Ohme (ed.) Acta conciliorum oecumenicorum, Series Secunda II: Concilium Universale Constantinopolitanum Tertium, Pars 4. ISBN 978-3-11-030853-2. Berlin/Boston Oktober 2013.
  • JEDIN, H. [ed.]. Handbuch der Kirchengeschichte. Band II/2. Von Chalkedon bis zum Frühmittelalter. Freiburg in Br. : Herder, 1975. ISBN 3-451-27100-1