Trudi Canavan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Trudi Canavan
Narození23. října 1969 (54 let)
Melbourne
Povolánígrafická designérka, spisovatelka, romanopiskyně a autorka sci-fi
Významná dílaThe Black Magician Trilogy
The Traitor Spy Trilogy
Age of the Five Trilogy
Millennium’s Rule Series
OceněníAurealis Award for best fantasy short story (1999)
Aurealis Award for best fantasy novel (2009)
Web oficiální stránka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Trudi Canavan (2009)

Trudi Canavan (* 23. října 1969, Melbourne, Austrálie) je australská spisovatelka fantasy.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Už v dětství byla velmi kreativní a zajímala se o umění, psaní a hudbu. V roce 1995 se stala podnikatelkou na volné noze, založila společnost, která se specializuje na služby grafického designu. Ve stejný rok začala pracovat pro Aurealis, australský časopis zaměřený na fantasy a science fiction, a prováděla více prací (četla rukopisy, vytvářela webovou stránku, editovala titulky atd.). Takto mohla začít ve svém volném čase i psát. Do svých 25 let jen snila o napsání románu, ale neměla dostatek koncentrace, aby tak učinila. Ve dvaceti pěti letech se zúčastnila kurzů psaní a pracovala na zlepšení svých schopností, zatímco bojovala s mnohými odmítnutími.

Kariéra Trudi Canavan se rozběhla v roce 1999, kdy získala ocenění Aurealis za nejlepší fantasy krátký příběh s dílem Whispers of the Mist Children. V roce 2001 se prosadila s dílem The Magicians’ Guild (Společenství čarodějů), kde se děj točí okolo postavy jménem Sonea – sirotka, která je pronásledovaná čaroději kvůli svému nadání v magii. Román, který představoval první část trilogie o Černém mágovi, jí přinesl rozšířené přijetí a druhá kniha série The Novice (Novicka) byla opět nominována na ocenění Aurealis pro nejlepší fantasy román. Třetí kniha s názvem The High Lord (Nejvyšší lord) byla publikována v lednu 2003 a byla také nominována na cenu. Všechny tři knihy se dostaly do australského top 10 žebříčku SF bestsellerů. V současnosti je trilogie, podle Nielsen BookScan, označována za nejúspěšnější sérii posledních deseti let a v roce 2006 se prodalo více než 275 tisíc výtisků. Knihy byly přeložené do němčiny, polštiny, francouzštiny i češtiny.

Co se týká psaní, autorka tvrdí, že nejlepší cestou jak si zlepšit psaní je psát. Postavy v knihách netvoří podle sebe, ani podle nikoho ze skutečného života. V jejích dílech se též vyskytují zvířata, která jsou však jinak nazvaná než tatáž zvířata v reálném světě.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • Trilogie Věk pěti: Bílá kněžka, Poslední z divokých, Hlas bohů
  • Tessia: Zrození čarodějky
  • Trilogie Černý mág (Sonea): Společenství čarodějů, Novicka, Nejvyšší lord
  • Trilogie Zrádkyně (Sonea): Vyslancova mise, Čarodějova zrada, Královna zrádkyň

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]