Trim (hrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hrad Trim
Hrad Trim na břehu řeky Boyne
Hrad Trim na břehu řeky Boyne
Základní informace
Slohnormanský
Výstavba12. století
StavebníkHugh de Lacy, Walter de Lacy
Poloha
AdresaTrim, hrabství Meath, IrskoIrsko Irsko
Souřadnice
hrad Trim
hrad Trim
Další informace
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hrad Trim (irsky Caisleán Bhaile Atha Troim) je největší normanský hrad v Irsku.[1] Hradní areál se rozkládá na ploše 30 000 m² na břehu řeky Boyne ve městě Trim v hrabství Meath

Původ názvu[editovat | editovat zdroj]

Uvádí se, že jméno hradu a města pochází pravděpodobně z irského výrazu áth Truim, znamenajícího "brod u starých stromů", neboť v těchto místech byl odpradávna důležitý brod přes řeku Boyne.[2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Založení hradu[editovat | editovat zdroj]

Hrad Trim byl správním centrem středověkého panství Meath (Lordship of Meath), které bylo jedním z nových administrativních území v Irsku, zřízených anglickým králem Jindřichem II.. Toto území zhruba odpovídalo původnímu irskému království Meath (ve staré irštině Mide, což znamená Střed). Pánem tohoto správního celku se jako Lord of Meath stal v roce 1172 normanský rytíř Hugh de Lacy.

Půdorys donjonu hradu Trim

Hugh de Lacy nechal na návrší nad řekou Boyne vybudovat rozlehlý hrad, z větší části ze dřeva, obklopený dvěma řadami palisád a hlubokým příkopem. Když v roce 1173 Hugh de Lacy odcestoval do Francie, aby se připojil k francouzskému králi, jmenoval správcem hradu Hugha Tyrrela, svého spolubojovníka a dalšího představitele normanské invaze do Irska. V té době se na nový normanský hrad rozhodl zaútočit poslední z irských velkých králů Ruadrí Ua Conchobair. Irové hrad dobyli a vypálili. Vzápětí však byli Irové nuceni ustoupit a Normané postupně obnovili své sídlo. Po Hughovi de Lacym se výstavby ujal jeho nejstarší syn Walter, který rozlehlý kamenný hrad dokončil v roce 1224.

Hlavní části hradu[editovat | editovat zdroj]

Pozůstatky jedné z hradních věží

Ústředním objektem hradu je mohutná třípatrová obranná a obytná věž - donjon, vybudovaná na unikátním půdorysu v podobě kříže.[3] Zdi donjonu jsou tři metry silné. Hradby (kurtiny) vznikly postupně ve třech etapách. Jako první byly v 70. letech 12. století vybudovány hradby a Trimská brána (Trim Gate) na severní a západní straně. Na přelomu 12. a 13. století vznikla Dublinská brána (Dublin Gate) a nakonec během prvních dvou dekád 13. století byly postaveny hradby s kruhovými baštami na jižní straně.

14. - 21. století[editovat | editovat zdroj]

V druhé polovině 14. století za vlády Richarda II. hrad přešel do vlastnictví anglické koruny a do 15. století zde byla královská mincovna. Objekt sloužil podle potřeby též jako vězení. V roce 1649 byl hrad Trim silně poškozen vojsky Olivera Cromwella. Po těchto událostech se hrad a přilehlé panství staly majetkem rodu Wellingtonů. Jako poslední z onoho rodu byl majitelem hradu Trim Arthur Wellesley, 1. vévoda z Wellingtonu. V roce 1993 převzal hrad irský stát od posledních majitelů z rodu Plunkettů. Po provedení archeologického průzkumu a zabezpečovacích prací byl hrad Trim v roce 2000 zpřístupněn veřejnosti.

Dostupnost[editovat | editovat zdroj]

Hrad Trim je přístupný denně od dubna do konce října, v zimních měsících pak pouze o víkendech. Vstup je zpoplatněný.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Trim Castle na anglické Wikipedii.

  1. Trim Castle [online]. [cit. 2017-04-10]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Discover Boyne Valley. Trim Castle [online]. [cit. 2017-04-11]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. BOUKAL, Jan. Stručný nástin vývoje hradů v Irsku. Hláska. Zpravodaj Klubu Augusta Sedláčka. 2020, roč. XXXI, čís. 3, s. 40. Dostupné online. 
  4. Trim Castle. Contact Detail. Opening Hours [online]. [cit. 2017-04-11]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]