Transmise

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Transmise je zařízení pro mechanický přenos hnací síly a mechanické práce z jednoho zdroje k více spotřebičům[1]. Přeneseně může být použita i jako přenos v abstraktním významu, například „transmise kultury“.

Název transmise, který obecně znamená přenos, se stal obecným výrazem pro systém, který sílu z hnacího (nejčastěji parního) stroje přenáší na celou řadu poháněných strojů, ve většině případů v tovární hale.

Použití transmisí[editovat | editovat zdroj]

V 19. století dochází postupně k využívání transmisí v průmyslu i v dalších případech, jako jsou např. transmise automobilů nebo transmisní soustavy vrtulníků. Na tom se podílejí stroje a s nimi jsou spojeny transmise, které přenášejí jejich práci. Základem je transmisní hřídel, která obvykle prochází od stroje do provozu s poháněnými stroji. V továrně může být hřídel vedena u stropu, na podlaze, nebo pod podlahou. Na hřídeli jsou umístěny řemenice, přes něž jsou transmisními řemeny poháněny jednotlivé stroje. Termín transmise se používá i v dalších případech, viz např. motorová vozidla nebo vrtulníky. U automobilů nebo helikoptér je transmisní souprava určena charakterem poháněné jednotky.

Transmisní soustavy[editovat | editovat zdroj]

Transmisní soustavy se mimo továrny začaly uplatňovat např. u aut nebo vrtulníků. Transmisní soustava zahrnuje všechny prvky, které přenášejí výkon od pohonné jednotkynosnému rotoru, vyrovnávacímu rotoru a dalším mechanismům. Součástí transmisní soustavy jsou reduktory, spojky, hřídele a rotorová brzda

Galerie záběrů různých transmisí[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. slovník cizích slov. 6. vyd. Praha: SPN, 2002. 862 s. ISBN 80-7235-023-4. S. 806. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]