Toner

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Černý toner
Barevný toner

Toner je černý nebo jinak barevný prášek nejobvyklejší jsou barvy CMYK: Cyan – azurová, Magenta – purpurová, Yellow – žlutá a Key – černá. Původně se používal pro výrobu nejvíce uhlík s pigmentovou příměsí, nyní se obvykle používají různé polymery. Toner plní funkci barviva v laserových tiskárnách a kopírkách při tisku na papír, nebo jiná podporovaná média. Součástí toneru může být i selenový válec. Pokud válec není součástí toneru, je nutné ho měnit zvlášť pokaždé, když výtisky začnou být rozmazané nebo jinak nekvalitní[1] .Základním principem tisku pomocí toneru je možnost jej elektrostaticky nanášet na nosné médium a poté jej zapéci v takzvané zapékací jednotce pomocí tlaku a teploty (120° – 180 °C). Ve starších strojích byl toner nasypán uživatelem z láhve do nádrže ve stroji. Moderní stroje používají uzavřené kazety s práškem.

Skladování tonerů[editovat | editovat zdroj]

Tonery je možné skladovat při dodržení určitých podmínek i několik let.

  1. Uchovávejte tonery při pokojové teplotě a chraňte před slunečním zářením.
  2. Skladujte tonery ve vodorovné poloze
  3. Toner vybalte z originálního obalu až těsně před instalací do tiskárny.
  4. Neodklápějte kryt optického válce.
  5. Nedotýkejte se optického válce.[1]

Ekologická likvidace[editovat | editovat zdroj]

Každý rok se vyhodí zhruba 500 milionů cartridgí na skládky s nebezpečným odpadem bez možnosti recyklace.[2] Při výrobě tonerové kazety se spotřebuje přibližně 3 litry ropy během výrobního procesu.[3]

Tonery spadají do kategorie nebezpečného odpadu, není tedy možná jejich běžná likvidace (spalováním nebo uložením na skládky). Obvyklé u kvalitních dodavatelů je, že prázdné náplně ekologicky zlikvidují, nebo je odeberou případně vykoupí k renovaci. Renovaci bohužel není možné provést u všech typů náplní a nezbývá než cartridge zlikvidovat. V některých případech, zvláště jedná -li se o nekvalitního renovátora, může použitím takto renovovaného toneru dojít k nevratnému poškození jiných částí tiskového stroje. Toto poškození se obvykle projevuje nekvalitním tiskem a je nutná výměna poškozených částí a vadné tonerové náplně. V České republice existují společnosti, které prázdné náplně převezmou nebo dokonce vykoupí. Pokud nedojde k poškození samotného těla originálního toneru, je možné je renovovat prakticky neomezeně[4].

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • sbernybox.cz – sběrný box na použité cartridge a tonery z tiskáren I ZDARMA
  • Sbírej toner – charitativně zaměřený projekt na sběr a recyklaci použitých tonerů