Toner

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Černý toner
Barevný toner

Toner je černý nebo jinak barevný prášek nejobvyklejší jsou barvy CMYK: Cyan - modrá, Magenta - červená, Yellow - žlutá a Black - černá. Původně se používal pro výrobu nejvíce uhlík s pigmentovou příměsí, nyní se obvykle používají různé polymery. Toner plní funkci barviva v laserových tiskárnách a kopírkách při tisku na papír, nebo jiná podporovaná média. Základním principem tisku pomocí toneru je možnost jej elektrostaticky nanášet na nosné médium a poté jej zapéci v takzvané zapékací jednotce pomocí tlaku a teploty (120° - 180 °C). Ve starších strojích byl toner nasypán uživatelem z láhve do nádrže ve stroji. Moderní stroje používají uzavřené kazety s práškem.

Ekologická likvidace[editovat | editovat zdroj]

Každý rok se vyhodí zhruba 500 milionů cartridgí na skládky s nebezpečným odpadem bez možnosti recyklace.[1] Při výrobě tonerové kazety se spotřebuje přibližně 3 litry ropy během výrobního procesu.[2]

Tonery spadají do kategorie nebezpečného odpadu, není tedy možná jejich běžná likvidace (spalováním nebo uložením na skládky). Obvyklé u kvalitních dodavatelů je, že prázdné náplně ekologicky zlikvidují, nebo je odeberou případně vykoupí k renovaci. Renovaci bohužel není možné provést u všech typů náplní a nezbývá než cartridge zlikvidovat. V některých případech, zvláště jedná -li se o nekvalitního renovátora, může použitím takto renovovaného toneru dojít k nevratnému poškození jiných částí tiskového stroje. Toto poškození se obvykle projevuje nekvalitním tiskem a je nutná výměna poškozených částí a vadné tonerové náplně. V České republice existují společnosti, které prázdné náplně převezmou nebo dokonce vykoupí. Pokud nedojde k poškození samotného těla toneru, je možné je renovovat prakticky neomezeně [3].

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.agreenerrefill.com/The-Benefits-of-Recycling
  2. http://www.agreenerrefill.com/The-Benefits-of-Recycling
  3. http://www.tisknulevne.cz/dotaz/kolikrat-lze-renovovat-tonerovou-kazetu

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]