Tomás Mejía

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tomás Mejía
General tomas mejia.jpg
Narození 17. září 1820
Pinal de Amoles
Úmrtí 19. června 1867 (ve věku 46 let)
Santiago de Querétaro
Příčina úmrtí poprava zastřelením
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tomás Mejía (výslovnost mechíja; 17. září 1820 - 19. června 1867) byl mexický generál. Narodil se v Pinal de Amoles v Sierra Gordě ve státě Querétaro. Roku 1841 se dal k armádě, kde byl povýšen do hodnosti podporučíka. Zúčastnil se bitvy u Bueno Vista proti invazi armády Spojených států do Mexika během mexicko-americké války.

Občanská válka[editovat | editovat zdroj]

28. března 1859 byl Tomás Mejía jmenován velícím generálem regionu Sierra Gorda. 25. července téhož roku pak velícím generálem v Querétaru a 18. dubna 1859 v Guanajuatu a Querétaru. Za jeho počiny v boji v Tacubayi, kde porazil generála Márqueze, byl povýšen na divizního generála.

Císařství[editovat | editovat zdroj]

Edouard Manet: Poprava císaře Maxmiliána, vedle něho generál Miramón (po císařově levé ruce) a Mejía

I po uchopení moci v Mexiku francouzskými expedičními sbory a vyhlášení císařství zůstal Mejía zastáncem konzervatismu a přidal se na stranu císaře Maxmiliána Rakouského. V barvách císařského vojska vybojoval mnoho bitev v severních částech Mexika. 28. září 1866 byl pověřen postavením divize o 10 000 mužích určené ke znovudobytí měst Saltilla, Monterrey a Matamoru, které obsadily oddíly republikánů. Mejía se v době Maxmiliánova příjezdu nacházel v Querétaru a účastnil se všech obranných operací, přičemž projevoval statečnost a odvahu.

Po dobytí kláštera de la Cruz, ve kterém se před republikánskými vojsky opevnil samotný císař Maxmilián, byl velitel císařského jezdectva Mejía zajat republikánským generálem Escobenou, stejně jako Maxmilián a vrchní císařský maršál Miramón. Všichni tři byli následně odsouzeni válečným soudem k trestu smrti a 19. června 1867 v kasárnách Cerro de las Campanas zastřeleni.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tomás Mejía na španělské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Moreno, Daniel, El Sitio de Querétaro
  • Smith, Gene: Maximiliano y Carlota
  • Rivera Cambas, Manuel: Historia de la Intervención Europea y Norteamericana en México y del Imperio de Maximiliano de Habsburgo
  • A.S.D.N. - Cancelados.XI/111/1-129.

Související články[editovat | editovat zdroj]