Tituškové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Tituškové

Tituškové (ukrajinsky: тітушки) je termín používaný ukrajinskými médii a účastníky euromajdanu pro pouliční rváče – provokatéry, kteří jsou oblečení jako účastníci euromajdanu. Jejich úkolem je rozpoutávat násilné konflikty a šířit chaos. Často se vyskytují zprávy o tom, že tituškové jsou napojeni na Stranu regionů, za kterou kandidoval prezident Viktor Janukovyč.

Název získaly od Vadyma Tituška (ukr. Вадим Тітушко). Dvacetiletý mistr bojových umění se v květnu 2013 se skupinou přátel připojil k provládním demonstrantům v Kyjevě, kde brutálně napadl dva novináře. Ukrajinci pak po mladíkovi oblečeném do černé teplákové soupravy pojmenovali násilníky najímané vládou k provokacím a "špinavé práci."[1]

Tituškové jsou často ozbrojené noži, molotovovými koktejly, dělobuchy, ale mají také střelné zbraně. Dopouštějí se násilí i na demonstrantech a jsou podezřelí z vraždy novináře Vjačeslava Veremije (Вячеслав Веремий).

Jsou jim připisovány i útoky na vládní budovy a místní zastupitelstva. Po rozpoutání konfliktu se stahují do bezpečí. Kvůli působení titušků jsou opoziční demonstranti označováni za teroristy, přestože i oni jsou terčem útoků titušků. Zároveň se na titušky svádí veškeré násilí, které páchají demonstranti.

Po útěku V. Janukoviče pořádájí demonstranti "lovy" na titušky a objevují se zprávy o násilí na osobách, které jsou často bez důkazů obviněny, že patří k tituškům.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Začnou rvačku, zbijí novináře. Za útoky v Kyjevě stojí i žoldácké Tituškové

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]