Přeskočit na obsah

Thomas de Colmar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Thomas de Colmar
Narození5. května 1785
Colmar
Úmrtí12. března 1870 (ve věku 84 let)
Paříž
Místo pohřbeníHřbitov Père-Lachaise
Grave of Colmar
Povolánívynálezce, podnikatel, vynálezce, matematik a inženýr
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Thomas de Colmar, vlastní jménem Charles Xavier Thomas [šárl zavié tomas] (5. května 1785 Colmar12. března 1870 Paříž) byl francouzský vynálezce a velmi úspěšný podnikatel v pojišťovnictví.

Život a působení[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v rodině lékaře, v letech 1809-1817 sloužil ve francouzské armádě a jako vysoký proviantní důstojník měl na starosti zásobování armád ve Španělsku a Portugalsku. Roku 1810 se v Seville seznámil s Frasquitou Garcia de Ampudia Alvarez ze staré šlechtické rodiny, s níž se oženil a měli spolu deset dětí. Po roce 1818 opustil armádu a založil požární pojišťovnu Phoenix. V této souvislosti se začal zabývat mechanickým počítáním a roku 1820 si dal patentovat svůj Arithmometr, za nějž byl roku 1821 jmenován rytířem Řádu čestné legie, načež se začal podepisovat jako Thomas de Colmar. V letech 1829 a 1843 založil dvě další pojišťovny, které měly velký úspěch a jsou dnes součástí pojišťovací společnosti GAN.

Zpočátku byl plně zaměstnán vedením svých firem, až roku 1852 začal svůj Arithmometr vyrábět a prodávat. Jednoduchý a velmi spolehlivý přístroj měl úspěch a do Thomasovy smrti se jich vyrobilo přes 1000 kusů. Koncem 19. století jej začala napodobovat řada dalších firem, ale i Thomasova firma jej vyráběla v různých modifikacích až do roku 1915 v celkovém počtu přes 5000 kusů. Thomas de Colmar je pochován na pařížském hřbitově Père-Lachaise.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Charles Xavier Thomas

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]