Thelma Estrin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Thelma Estrin
Narození21. února 1924
New York
Úmrtí15. února 2014 (ve věku 89 let)
Santa Monica
Alma materWisconsinská univerzita v Madisonu (do 1951)
City College of New York
Abraham Lincoln High School
Stevens Institute of Technology
PracovištěKalifornská univerzita v Los Angeles (1960–1990)
Národní vědecká nadace
OceněníSociety of Women Engineers Achievement Award (1981)
IEEE Haraden Pratt Award (1991)
Fellow of the American Institute for Medical and Biological Engineering (1998)
Women in Technology Hall of Fame (1999)
IEEE Fellow
… více na Wikidatech
Manžel(ka)Gerald Estrin
DětiJudy Estrin
Deborah Estrin
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Thelma Estrin (21. února 1924 New York15. února 2014 Santa Monica)[1] byla americká počítačová vědkyně, která stojí za průkopnickou prací na poli expertních systémů a biomedicínského inženýrství. Byla jednou z prvních, kdo aplikovali výpočetní technologie na zdravotnický a medicínský výzkum. Byla emeritní profesorkou na Katedře výpočetní techniky Kalifornské univerzity v Los Angeles

Mládí a vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Thelma Austern se narodila v New Yorku, kde navštěvovala veřejné školy. Protože už od mala vykazovala nadání na matematiku, pokračovala ve studiích na City College of New York a měla v plánu se stát účetní. V roce 1942 absolvovala tříměsíční kurs technické asistence na Stevens Institute of Technology. Brzy poté začala pracovat pro Radio Receptor Company, kde vyráběla elektronické přístroje a právě zde začal její zájem o technické obory. Po válce začala studovat elektroinženýrství na Wisconsinské univerzitě v Madisonu. Bakalářský titul získala v roce 1948, magisterský v roce 1949 a doktorský v roce 1951.

Princeton a výzkum v oblasti biomedicínského inženýrství, 1951–1953[editovat | editovat zdroj]

Začátkem 50. let se přestěhovala do Princetonu, kde se stala výzkumnicí na oddělení elektroencefalografie na Neurological Institute of New York, který spadá pod NewYork–Presbyterian Hospital. Zde se začala zajímat o biomedicínské inženýrství.

Přesun na Kalifornskou univerzitu v Los Angeles, 1953[editovat | editovat zdroj]

V roce 1953 získal její manžel učitelské místo na Kalifornské univerzitě v Los Angeles, kam se proto manželé přestěhovali. Zatímco její manžel pracoval na Kalifornské univerzitě v Los Angeles, Estrin zde místo nezískala, protože by to mohlo působit jako protežování příbuzných. Z toho důvodu začala pracovat na vyšší odborné škole Los Angeles Valley College v San Fernando Valley. Nedlouho poté se přestěhovali do Izraele, kde se v roce 1954 podíleli na vývoji prvního tamního počítače WEIZAC. Po jejich návratu zpět do Los Angeles začala Estrin v roce 1960 pracovat pro Brain Research Institute Kalifornské univerzitě v Los Angeles. O rok později zde založila Institute's Data Processing Laboratory a v letech 1970–1980 byla její ředitelkou. Během tohoto funkčního období vyvinula jeden z prvních analogo–digitálních konverterů, který uměl převést analogový signál z elektroencefalografu (EEG) na digitální signál.

Profesorka počítačové vědy na Kalifornské univerzitě v Los Angeles[editovat | editovat zdroj]

V roce 1980 se stala profesorkou na katedře počítačové vědy Kalifornské univerzity v Los Angeles. V letech 1982–1984 působila ve funkci ředitelky Electrical, Computer, and Systems Research Division Národní vědecké nadace. Byla také ředitelkou IEEE Engineering in Medicine and Biology Society a stala se tak první ženskou výkonnou viceprezidentkou v rámci organizace IEEE.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Thelma Estrin na anglické Wikipedii.

  1. Thelma Estrin. Los Angeles Times [online]. 2014-02-21 [cit. 2021-03-16]. Dostupné online. (anglicky)