Thabo Mbeki

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Thabo Mbeki
Thabo Mbeki v roce 2003
Thabo Mbeki v roce 2003

2. prezident Jihoafrické republiky
Ve funkci:
14. června 1999 – 24. září 2008
Zástupce Jacob Zuma
Phumzile Mlambo-Ngcuka
Předchůdce Nelson Mandela
Nástupce Kgalema Motlanthe

Zástupce prezidenta Jihoafrické republiky
Ve funkci:
10. května 1994 – 14. června 1999
Prezident Nelson Mandela
Nástupce Jacob Zuma

Stranická příslušnost
Členství Africký národní kongres

Narození 18. června 1942 (74 let)
Mbewuleni, Jihoafrická unie
Choť Zanele Dlamini
Rodiče Govan Mbeki a Epainette Mbeki
Alma mater University of London
University of Sussex
Podpis Thabo Mbeki, podpis
Ocenění rytíř komandér Řádu lázně
rytíř velkokříže Řádu sv. Michala a sv. Jiří
Champions of the Earth
Commons Thabo Mbeki
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Thabo Mvuyelwa Mbeki (* 18. června 1942) je jihoafrický politik, v letech 19992008 byl prezidentem Jihoafrické republiky.

Rodina a vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Mbeki vyrostl ve Východním Kapsku, dnešní provincii JAR, v dřívějším Bantustanu Transkei v jihovýchodní části země, v obci Idutywa. Je synem Govana Mbekiho (19102001), známého člena Afrického národního kongresu (ANC) a Jihoafrické komunistické strany. Oba rodiče byli učitelé a aktivisté ve venkovské oblasti s vysokou podporou ANC; Mbeki se vyjádřil, že se do politického boje přímo narodil. Navštěvoval střední školu v Lovedale, ale byl vyloučen po studentských stávkách v roce 1959. Pokračoval ve studiu doma a ještě tentýž rok se zapsal na St John's High School.

Ve čtrnácti letech vstoupil Thabo Mbeki do ANC. V průběhu apartheidu beze stopy zmizel jeho bratr, syn a neteř. Po uvěznění Nelsona Mandely, svého otce a Waltera Sisulu, s nímž spolupracoval, Mbeki z JAR emigroval. V exilu strávil celkem 28 let svého života. Stal se absolventem Univerzity v Sussexu, kde složil zkoušku z ekonomie.

Politická kariéra[editovat | editovat zdroj]

Mbeki s americkým prezidentem Bushem (2004)

V roce 1989 vedl delegaci ANC, která tajně vyjednávala s jihoafrickou vládou. Tyto rozhovory vedly ke zrušení zákazu ANC v JAR a propuštění politických vězňů. Mbeki se účastnil též mnoha z dalších jednání, která ve svém důsledku vedla k demokratizaci Jižní Afriky.

V květnu 1994 se stal zmocněncem prezidenta pro zavedení všeobecného volebního práva, a v červnu 1996 viceprezidentem. V prosinci 1997 vystřídal Nelsona Mandelu v pozici prezidenta Afrického národního kongresu a 16. června 1999 byl inaugurován prezidentem JAR. V dubnu 2004 byl do této funkce zvolen na druhé funkční období.

Mbeki se stal význačnou politickou osobností na africkém kontinentu, je zastáncem a propagátorem názoru, že africké politické konflikty by měly být řešeny Afričany. I díky tomu se Jihoafrická republika posunula do pozice regionální politické mocnosti. Podílel se na založení NEPADu (Nového partnerství pro africký rozvoj) i Africké unie (AU) a byl významným činitelem pro ujednání mírových podmínek ve Rwandě, Burundi a Demokratické republice Kongo. Je také propagátorem koncepce African Renaissance (Africké renesance). Pohlíží na africkou závislost na mezinárodní pomoci, jako na zásadní překážku toho, aby mohl být africký kontinent finančními a politickými kruhy brán vážněji. Struktury jako AU a NEPAD pak vidí jako součást cesty k tomu, aby Afrika mohla být schopna nezávisle řešit své problémy. Nutno podotknout, že Thabo Mbeki je jeden z nejbohatších černochů na africkém kontinentě a jeho oblíbenost mezi černými obyvateli JAR je velmi nízká.

Prezidentská abdikace[editovat | editovat zdroj]

Sedm měsíců před koncem funkčního období, dne 21. září 2008 abdikoval na úřad prezidenta, jak předepisuje ústava prostřednictvím dopisu zaslaného předsedkyni Národního shromáždění Parlamentu JAR Baleke Mbeteové.[1] Ve funkci prezidenta ho nahradil Kgalema Motlanthe.

Prezident Jihoafrické republiky
Předchůdce:
Nelson Mandela
19992008
Thabo Mbeki
Nástupce:
Kgalema Motlanthe

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Lidovky.cz: Prezident JAR Mbeki rezignoval, 21.9.2008

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]