Termosublimační tiskárna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Termosublimační tiskárny jsou určeny pro velmi kvalitní a rychlý tisk fotografií z počítače, či digitálního fotoaparátu. Výstupní fotografie se vyznačují odolností vůči vlivům okolního prostředí (vlhkost, UV záření...) a zůstávají stejné i po letech. Rozlišení těchto tiskáren je nejčastěji 300dpi (bodů na palec). Veřejnost se s nimi nejčastěji setká v tzv. foto kioscích, tj. samoobslužných automatech, které bývají umístěny v obchodních centrech, v drogeriích nebo v provozovnách kopírovacích služeb, kde si na nich kdokoli na počkání může na papír vytisknout své digitální fotografie.

Princip[editovat | editovat zdroj]

Termosublimační tiskárny používají naprosto odlišnou technologii než laserové nebo inkoustové tiskárny. Fungují na principu sublimace (změna skupenství z pevného na plynné bez kapalného mezistupně). Barvivo je naneseno na pásce o šířce papíru. Páska se zahřeje pomocí tiskové hlavy na určitou teplotu, tím se barva přemění na plyn a obtiskne se na papír. Po přenesení na papír se opět vrátí do pevného skupenství. Páska je většinou z celofánu a skládá se ze čtyř vrstev CMYO (Cyan – azurová, Magenta – purpurová, Yellow – žlutá a Overcoat – ochranná vrstva), což je obdoba spektra barev CMYK. Toner ve formě pásky postupně nanese uvedené vrstvy a tím je tisk dokončen. Tiskne se na speciální papír, ten je dodáván spolu s barvící fólií. Při tisku se vždy barvící fólie znehodnotí a proto se pro každý tisk používá fólie nová.

Výhody a nevýhody[editovat | editovat zdroj]

Největší nevýhodou je stále vysoká pořizovací cena těchto zařízení a také cena vytisknuté fotografie v porovnání s fotografií pořízenou inkoustovým tiskem. Další nevýhodou je, že rozměry výsledné fotografie musí vždy odpovídat rozměrům pásky a nejsou tak umožněny alternativní rozměry fotografií a také zde není umožněn tisk jiných dokumentů, než fotografií.

Výhodou je bezesporu kvalita tisku, dále pak delší životnost fotografií a lepší podání barev. Mezi další výhody patří také snadná ovladatelnost a rychlost tisku.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.digimanie.cz/technologie-termosublimacniho-tisku/2415