Termostat

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Termostat (z řeckého thermos, teplo, a stasis, trvání) je technické zařízení, které v určitém více méně uzavřeném prostoru udržuje stálou teplotu. Výstup z termostatu může ovládat vytápění nebo naopak klimatizaci.


Mechanické termostaty (neelektrické)

Regulační ventil radiátoru se sejmutým kloboučkem

Nejjednodušší termostaty jsou mechanické: využívají přímo roztažnost kapalin a plynů k uzavírání ventilu u topení nebo chlazení. Pro regulaci chlazení automobilových motorů se užívají termostaty s voskovou náplní, která otevře nebo přivře oběh chladicí tekutiny. Pro regulaci topných těles (radiátorů) ústředního topení se užívají termostaty s kovovým měchem (vlnovec) naplněným plynem nebo lihem. Podobné regulátory udržují teplotu vody v mísicích bateriích.

Automobilový termostat

Elektrické termostaty

Elektromechanické termostaty udržují například teplotu elektrické žehličky: v žehličce je bimetalový kontakt, který při dosažení nastavené teploty vypne přívod proudu do topného tělíska; když teplota klesne, kontakt se opět sepne. Pro citlivější a přesnější regulaci např. v rozmezí 1 °C je třeba delší bimetál, který bývá svinut do spirály.


Elektronické termostaty

Elektronický termostat s digitálním výstupem

Elektronické termostaty jsou ovládány polovodičovými senzory, jejichž signál se zesílí a následně zpracuje buď analogově nebo digitálně. Elektronika následně ovládá nejčastěji relé- spínací/ rozpínací kontakty (topení/ chlazení). Elektronická teplotní čidla dělíme na tyto druhy:

  • Teplotní čidlo odporové tvoří termistor, jehož odpor se mění podle okolní teploty. Teplotní charakteristika může být PTC nebo NTC. Jednotka pro odpor je ohm a značí se Ω.
  • Teplotní čidlo napěťové - na výstupu analogového čidla je napětí, které se mění podle okolní teploty. Jednotka pro napětí je volt a značí se V.
  • Teplotní digitální čidlo - na výstupu čidla je informace předávána v digitální formě, číselný údaj se mění podle okolní teploty. Výstup takového čidla je odolný vůči vnějšímu rušení a délce kabelového spojení (odpor nebo kapacita vedení).

Hystereze

Zvláštní problém představuje hystereze termostatu, zpoždění odezvy na regulační zásah: např. když ventil uzavře přívod teplé vody do radiátoru, teplota v místnosti dále poroste, protože radiátor je plný horké vody. Naopak při poklesu teploty se ventil sice otevře, bude však dlouho trvat než se radiátor naplní teplou vodou. Ve výsledku bude teplota silně kolísat. Proto se užívají složitější systémy, které vývoj teploty předvídají a regulují dříve než je žádoucí hodnoty dosaženo.

Odkazy

Související články

Externí odkazy

Tento článek je založen z velké části na informacích z odpovídajícího článku anglické a německé Wikipedie (viz odkazy vlevo).