Hystereze

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hysterezní křivka při opakovaném namáhání tlakem a tahem

Hystereze je označení pro takové chování dynamického systému, kdy výstupní veličina nezávisí jen na nezávisle proměnné vstupní veličině, ale i na předchozím stavu systému (tzv. „paměťový efekt“ systému). Projevuje se tedy jako obecná vlastnost dynamických systémů v různých oborech. Chceme-li předpovědět budoucí vývoj systému, musíme znát buď jeho vnitřní stav, anebo posloupnost minulých stavů.

Elektromagnetismus[editovat | editovat zdroj]

Příkladem je závislost magnetické indukce látky, která je jádrem cívky, na intenzitě magnetického pole této cívky, kdy se projeví magnetická polarizace. Graf průběhu fyzikálních změn při cyklickém opakovaní podmínek se nazývá hysterezní křivka. Musí se s ní proto počítat při návrhu systémů, kde se má předejít zákmitům výstupního signálu v okolí střední úrovně spínání (příklady: klopný obvod, termostat).

Mechanika[editovat | editovat zdroj]

Dopružování (elastická hystereze) se projevuje tak, že po odstranění zatížení se deformace vytrácí postupně po určité době a ne okamžitě (viskózní chování).

Hysterezní křivka může také popisovat chování pružnoplastických materiálů (po dosažení meze kluzu dochází k rozvoji nevratných plastických deformací, které se po odtížení nemění).

Medicína[editovat | editovat zdroj]

V medicíně je hystereze označením pro:

Ekonomie[editovat | editovat zdroj]

V ekonomii se projevuje například u strukturální nezaměstnanosti.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]