Tennessee Williams

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tennessee Williams (1965)

Tennessee Williams [viljems], vlastním jménem Thomas Lanier Williams, (26. března 191125. února 1983) byl významný americký dramatik, představitel psychologického dramatu.

Vzdělání získal na střední škole ve St. Louis, poté studoval žurnalistiku. Nakonec se přestěhoval do Los Angeles, kde začal používat jméno Tennessee Williams.

Roku 1947 obdržel Pulitzerovu cenu.

Dílo

Ve svých hrách vycházel z vlastních zkušeností, především ze svého mládí. Pocházel z jihu, kde v době po první světové válce platila velmi puritánská pravidla.

Hrdinové jeho her často utíkají do světa iluzí.

  • Bitva andělů1940, známá spíše pod verzí Sestup Orfeův1955 (poprvé inscenováno v r. 1957). Hra je postavena na kombinaci dvou mýtů řeckého o Orfeovi a křesťanského o Kristovi. Orfea a zároveň Krista představuje tulák s kytarou Val Xavier, který vstupuje do jižanského pekla pokrytecké morálky, rasismu aby z něj vyvedl Lady (Eurydiku), která svůj vztah a vzpouru proti svému okolí zaplatí životem. Je zastřelena svým manželem, když brání Vala před lynčováním.
  • Skleněný zvěřinec1944
  • Tramvaj do stanice Touha1947, psycholog. drama, vrchol americké dramatické tvorby; zevrubná analýza krutého zhroucení iluzivních představ o minulosti, které vedou k sebeklamu; krutost, hrubost, násilí, brutalita – ničení lidských tužeb a nadějí. Hl.postava: Blanche, sestra Stella
  • Léto a dým
  • Tetovaná růže1951
  • Sestup Orfeův1955, přepracovaná verze Bitvy Andělů
  • Kočka na rozpálené plechové střeše1955, zfilmováno. Ústřední postavou, této hry je Maggie, která se vdá za syna jižanského milionáře. Tento milionář dostane rakovinu. Celé dílo je postaveno na snaze mnoha zúčastněných získat přízeň milionáře a tak se dostat do závěti. Maggie se díky těmto sporům znovu sblíží s manželem, který má sklony k alkoholismu.
  • Sladké ptáče mládí1959 Mužského hrdinu (ztroskotanec, gigolo) vykastrují najatí lidé, za to, že před lety nakazil pohlavní chorobou dceru jižanského politického bosse.
  • Noc s leguánem1961

Dále napsal značné množství jednoaktovek a povídek se stejným či velmi podobným námětem

Odkazy

CHYBA: {{Wikicitáty}} — Nespecifikovaný typ odkazu. Použijte některý z parametrů „dílo“, „kategorie“, „osoba“, „téma“.