Telegrafní zkreslení

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Telegrafní zkreslení (anglicky Degree of start-stop distortion) v telekomunikacích určitého charakteristického okamžiku (tj. okamžiku přechodu mezi dvěma stavy) je rozdíl mezi skutečným a ideálním charakteristickým okamžikem vyjádřený v procentech trvání jednotkového intervalu:

kde je čas skutečného charakteristického okamžiku, je čas ideálního charakteristického okamžiku a je doba trvání jednotkového intervalu. Zkreslení může být kladné (pozdější příchod charakteristického okamžiku) nebo záporné (dřívější příchod).

Celkové arytmické zkreslení je telegrafní zkreslení individuálního charakteristického okamžiku s největší absolutní hodnotou za určitý časový interval.

Vysílací telegrafní zkreslení je telegrafní zkreslení na výstupu vysílače. U mechanických dálnopisných strojů bylo možné dosahovat zkreslení do 5 %, u elektronických do 2 %.

Mezní zkreslení je maximální telegrafní zkreslení, při kterém přijímač interpretuje značku správně. U mechanických dálnopisných strojů bývá asi 42 %, u elektronických až 48 %.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Degree of start-stop distortion na anglické Wikipedii.

Tento článek obsahuje volně šiřitelný materiál z Federálního Standardu 1037C.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KUBÍN, Boris. Koncová zařízení přenosu dat. Praha: Ediční středisko ČVUT, 1982. 166 s. Kapitola Základní pojmy, s. 13. 
  • DLABOLA, František; STARÝ, Jaroslav. Systémy s mikroprocesory a přenos dat. 2. vyd. Praha: NADAS, 1986. 521 s. Kapitola Přenos dat, s. 49. 

Související články[editovat | editovat zdroj]