Přeskočit na obsah

Tajmyrský autonomní okruh

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tajmyrský autonomní okruh
Tajmyrský autonomní okruh – znak
znak
Geografie
Hlavní městoDudinka
Statuszaniklý subjekt
Souřadnice
Rozloha862 100 km²
Nejvyšší bodKameň (1701 m n. m.)
Časové pásmoKrasnojarský čas
Obyvatelstvo
Počet obyvatel38 372 (2007)
Hustota zalidnění0 obyv./km²
JazykRuština, Dolganština, Něnčina a další
Národnostní složeníDolgani (14 %), Něnci (8 %), Rusové (59 %) a další
NáboženstvíPravoslaví, tradiční náboženství (šamanismus)
Správa regionu
StátRuskoRusko Rusko
Druh celkuautonomní okruh
Vznik10. prosince 1930
Zánik31. prosince 2006
Poslední gubernátorOleg Budargin
Mezinárodní identifikace
Označení vozidel84
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tajmyrský autonomní okruh, též Tajmyrský (Dolgansko-něnecký) autonomní okruh (rusky Таймы́рский (Долга́но-Нене́цкий) автоно́мный о́круг) byla správně administrativní jednotka na severu asijské části Ruska, než byl 1. ledna 2007 spolu s Evenckým autonomním okruhem v souladu s Putinovou centralizační politikou sloučen v Krasnojarský kraj. Měl 862 100 km² a 46 000 obyvatel. Správním střediskem byla Dudinka. Nyní jeho území tvoří Tajmyrský Dolgano-Něnecký rajón (rusky Таймырский Долгано-Ненецкий район) Krasnojarského kraje.

Tajmyrský autonomní okruh vznikl 10. prosince 1930 pod názvem Tajmyrský (Dolganoněnecký) národní okruh a byl součástí Východosibiřského kraje RSFSR. Se vznikem Krasnojarského kraje 7. prosince 1934 byl zahrnut do jeho území.

1. ledna 2007 byl Tajmyrský autonomní okruh (společně s Evenckým autonomním okruhem) spojen s Krasnojarským krajem.

Podrobnější informace naleznete v článku Vlajka Tajmyrského autonomního okruhu.

Vlajka Tajmyrského autonomního okruhu (Dolgano-něneckého) byla tvořena světle modrým listem o poměru stran 2:3. Uprostřed listu bylo bílé, kruhové pole, o průměru poloviny šířky vlajky, z něhož vycházely dva svislé a dva vodorovné, bílé, úzké paprsky. V kruhu byla, tak jako na znaku, z které vlajka vychází, k vlajícímu okraji letící černo-bílá Berneška rudokrká (Branta ruficollis) s červenou hlavou a hrudí.[1]

Nyní území bývalého okruhu tvoří Tajmyrský Dolgano-Něnecký rajón Krasnojarského kraje, jehož vlajka je shodná s vlajkou Tajmyrského autonomního okruhu.

Okruh se rozkládal z velké části na poloostrově Tajmyr. Povrch tedy tvoří Severosibiřská nížina, na jihu část pohoří Putorana, na severu pohoří Byrranga v němž se nachází Tajmyrské jezero. Arktické podnebí, velké plochy věčně zmrzlé půdy. Těžba a úprava rud a černého uhlí. Rybolov, chov sobů a kožešinové zvěře. Přístavy Dudinka, Dikson, Nordvik.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]