THD

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

THD je veličina definující zkreslení sinusového signálu. Název vychází z anglické zkratky total harmonic distortion, což lze přeložit jako celkové harmonické zkreslení. Definuje se jako poměr součtu výkonů všech harmonických složek k výkonu základní harmonické. Čím nižší je THD, tím věrnější je signál zachycený nebo předávaný pomocí mikrofonu, reproduktoru nebo zesilovače.

Vznik zkreslení[editovat | editovat zdroj]

Když analogový signál prochází nelineárním zařízením, k původnímu signálu jsou přimíchány další frekvence. THD je způsobem posouzení rozsahu zkreslení.

Výpočet THD vychází z rozkladu periodického signálu na harmonické složky pomocí Fourierovy řady v amplitudově-fázovém zápisu. Nejčastěji se definuje jako podíl součtu výkonů všech harmonických frekvencí nad základní harmonickou k základní harmonické.


\mbox{THD} = {\sum{\mbox{výkon vyšších harmonických}} \over \mbox{výkon základní harmonické}} = {{P_2 + P_3 + P_4 + \cdots + P_n} \over P_1} \cdot 100 [%]

Za předpokladu odporového zatížení můžeme místo výkonů použít efektivní hodnoty harmonických :

\mbox{THD} =  {{V_2^2 + V_3^2 + V_4^2 + \cdots + V_n^2} \over V_1^2} \cdot 100 [%]

Pokud se pro výpočet použijí všechny harmonické (n=∝), můžeme (s použitím efektivní hodnoty průběhu VRMS)psát:


\mbox{THD} =  {{V_{RMS}^2 - V_1^2} \over V_1^2}

Pokud nás nezajímá THD výkonu, ale THD napětí (resp. proudu) změní se definice následovně:

\mbox{THD}_u =  {\sqrt{V_2^2 + V_3^2 + V_4^2 + \cdots + V_n^2} \over V_1} \cdot 100 [%]
\mbox{THD}_i =  {\sqrt{I_2^2 + I_3^2 + I_4^2 + \cdots + I_n^2} \over I_1} \cdot 100 [%]

Pro (n=∝):

\mbox{THD}_u =  {\sqrt{V_{RMS}^2 - V_1^2} \over V_1} \cdot 100 [%]
\mbox{THD}_i =  {\sqrt{I_{RMS}^2 - I_1^2} \over I_1} \cdot 100 [%]

Vzhledem k této dvojí definici nemusí být vždy zřejmé, jaké THD měl např. výrobce nebo prodejce zařízení na mysli. Kromě procentního zápisu se THD také často v decibelech, pak by měly vycházet hodnoty THD a THDu, THDi stejně.

Rovněž je třeba poznamenat, že ve vzorcích používajících efektivní napětí VRMS mlčky předpokládáme, že toto napětí nezahrnuje stejnosměrnou složku. Jinak bychom měli pro soulad s definicí místo VRMS použít korigovanou hodnotu VRMS_ac s odečtenou stejnosměrnou složkou:

V_{RMS_{ac}}^2 = {V_{RMS}^2 - V_0^2}