Třída Jubileum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jubileum
Jeden z parníků třídy Jubileum SS Persic
Obecné informace
Uživatel Vlajka White Star Line White Star Line
Typ zaoceánský parník
Lodě Afric, Medic, Persic, Runic, Suevic
Zahájení stavby 1898
Spuštění na vodu
Uvedení do služby
Osud Afric, Medic a Runic potopeny německými ponorkami, Persic sešrotován a Suevic byl zničen vlastní posádkou, aby nepadl do rukou nepřítele
Předchůdce
Nástupce
Technické údaje
Tonáž 11 948 - 12 531 BRT
Délka 167,7 - 172 m
Šířka 19,3 m
Ponor
Pohon čtyřexpanzní parní motory
Rychlost 13,5 uzlu
Dosah
Kapacita 320 - 400
Ostatní {{{ostatní}}}

Třída Jubileum je označení pro pět parníků společnosti White Star Line: Afric, Medic, Persic, Runic a Suevic. Byly vybudovány na přelomu 19. a 20. století, proto název Jubileum, všechny v loděnicích Harland & Wolff v Belfastu. Byly navrženy jako nákladní lodě vybavené i chladicím zařízením, takže často převážely zmražené maso, ale měly i prostory pro cestující s kapacitou 320 až 400. Sloužily na linkách z Liverpoolu do Sydney. Původně byly objednány jen tři parníky: Afric, Medic a Persic, ale linka byla hodně využívána, hlavně australskými imigranty, proto si White Star Line objednala ještě dva: Runic a Suevic.

Během první světové války byl Afric torpédován a potopen německou ponorkou. Zbývající čtyři lodě této třídy válku přežily a sloužili i po ní. Persic byl sešrotován v roce 1927 a zbývající tři lodě se dočkaly druhé světové války, ve které byly všechny tři potopeny: parníky Medic a Runic byly potopeny ponorkami a Suevic byl potopen vlastní posádkou.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jubilee-klassen na norské (bokmål) Wikipedii.