Syphon Filter

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Syphon Filter

Autor: Eidetic
Vydavatel: 989 Studios
Datum vydání: 1999
Druh hry: Stealth,Third-person shooter
Počet hráčů: 1
Délka hraní: neznámá
Doporučený věk: 18+

Syphon Filter je akční stealth střílečka s pohledu třetí osoby pro konzoli Playstation. Jedná se o první díl série Syphon Filter, který vyvíjeli vývojáři z Eidetic (dnešní SCE Bend Studio).

Hra se dočkala vydání v roce 1999 americkým vydavatelem 989 Studios, v roce 2006, konkrétně 4. prosince, byla vydána na Playstation Network pro použití na konzoli PSP. V březnu 2011 hra vyšla také pro operační systém Android.

Zápletka (spoilery)[editovat | editovat zdroj]

Gabriel Logan a Lian Xing jsou agenti u agentury nazývající se The Agency, kteří jsou po stopě mezinárodně hledaného teroristy Ericha Rhoemera. V srpnu 1999 se agent Ellis pokouší proniknout k Rhoemerovy a zjistit, co plánuje v jedné ze svých operací v Costa Rice. Bohužel je odhalen a následně popraven bývalou agentkou KGB Marou Aramov. Rhoemer okamžitě nařídí Antonu Girdeauxovi vypálit plantáže, aby skryl veškeré důkazy o jejich Syphon Filter výzkumu.

Hra začíná měsíc po událostech v Costa Rice. Rhoemer a jeho společníci zahájili útok na Washington D.C. Gabe poráží Rhoemerova komunikačního experta, Pavela Kravitche, jenž mu umožnil přístup do washingtonského metra. Po výbuchu je Gabe v metru uvězněn a sleduje Maru Aramov, která utekla z vězení. Po cestě zneškodní několik biologických bomb a porazí Rhoemerova střelce Jorge Marcose a Girdeauxe.

V laboratořích se ukáže, že Syphon Filter je smrtící vir další generace soustřeďující se konkrétní místa. Na scéně se objevuje Konathan Phagan, zakladatel a CEO společnosti PHARCOM(společnost vypomáhající při vývoji Syphon Filteru viru). Ten se účastní jedné z gala akcí v muzeu, v New Yorku, ihned je ale zajat Marou Aramov a zjišťuje se, že Edward Benton funguje jako dvojitý agent. Gabe zabije Bentona, osvobodí Phagana a Maru Aramov, kterou zatkne, se znovu povede utéci z vazby.

Na další misi se Gabe vydá do Rhomerovi tajné základny v Kazachstánu. Zde zabije Rhomerova velitele jednotek Vladislava Gabrea a základnu zničí. Bohužel Lian Xing je chycena a pravděpodobně zabita Rhoemerem. Tentokrát se Gabe vydá na Ukrajinu do Rhoemerovi pevnosti za záchranou Lian. Po příchodu nalézá infikované pacienty, jenž by měli být protilátkou proti smrtícímu viru. Gabe postupuje hlouběji a zachraňuje Lian, která je přesvědčená o tom, že neexistuje žádná protilátka. Při svém průchodu nalézá Gabe také Phagana. Ten je ale později zabit Marou Aramov, jenž se rozhodne pomoci Gabeovi a Lian.

Gabeova další mise se koná též v Kazachstánu, kde se mu podaří proniknout do skladů PHARCOM. Zde probíhají boje mezi Rhoemerovými muži a ochrankou PHARCOMu. Gabe zjišťuje, že Markinson tajně vyjednával s Rhoemerem na vydání Syphon Filter viru pro The Agency. Rhoemer zabije Markinsona a spustí časové odpočítávání k odpálení sovětské rakety. Gabe nemůže odpálení zabránit, takže jeho jedinou nadějí je sebe-destrukční sekvence. Gabeovi se podaří raketu zničit a odvrátit tak třetí světovou válku. Po zničení rakety začíná finálový souboj mezi Rhoemerem a Gabem, ve kterém je Rhoemer zabit.

Po skončení titulku, po dohrání hry, se zobrazuje scéna s neznámou osobou držící v ruce Syphon Filter virus, v prostorách velitelství The Agency a smějící se Marou Aramov.

Postavy[editovat | editovat zdroj]

  • Gabriel Logan - Hlavní protagonista hry, jeho úkol je zabít mezinárodně hledaného teroristu Ericha Rhoemera
  • Lian Xing - Kolegyně Gabriela Logana, pomáhá při misích pomocí vysílačky
  • Thomas Markinson - šef agentury, snažil se získat Syphon Filter pro Agenturu, byl zabit Rhoemerem
  • Edward Benton - náměstek ředitele Agentury, pomáhá Loganovi při misích, později zabit Loganem kvůli spolupráci s teroristy
  • Mara Aramov - Ex-agetka KGB, spolupracuje s Rhoemerem
  • Jonathan Phagan - ředitel společnosti Pharcom
  • Anton Girdeaux - terorista spolupracující s Rhoemerem, byl zabit Loganem
  • Erich Rhomer - terorista, který má v plánu zamořit svět virem Syphon Filter, zabit Loganem

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]