Sventozizna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sventozizna
Narození9. století
Úmrtí10. století
ChoťSvatopluk I.
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Sventozizna nebo také Sventožizň či Svatožizna byla pravděpodobně manželka velkomoravského knížete Svatopluka.

Neexistují žádné spolehlivé prameny, které by objasňovaly její původ. Pouze její jméno je doloženo za Svatoplukovým jménem v Cividalském evangeliáři (Evangelium de Cividale). Sventozizna bývá ztotožňována s nevěstou, která prý v průvodu putovala z Čech na Moravu v roce 871. Tento svatební průvod byl tehdy přepaden Franky a okraden. „Moravští Slované“, kteří „strojili svatbu a přiváděli dceru kteréhosi vévody z Čechů“ pronásledováni nepřítelem „z neznalosti“ narazili na hraniční zátarasy a před úzkou stezkou, která vedla skrze opevnění, byli nuceni „zanechat koně a výzbroj“.

Podle Fuldských análů bylo oněch koní 644, na Moravu tedy putovala z Čech početná vojenská podpora, zřejmě jako nevěstino věno. Touto nevěstou ale zřejmě nebyla Sventozizna. Je pravděpodobné, že v roce 871 už Svatopluk byl ženatý a nejspíš měl i syna. Dost možná se jednalo o nevěstu určenou pro budoucího českého knížete Bořivoje, dost možná příbuzného moravských Mojmírovců. V tom případě by se jednalo o Ludmilu, dceru pšovského knížete Slavibora.

Objevují se teorie o příbuzenství Sventozizny s knížetem Bořivojem, mohla by být jeho sestrou. Jedná se ovšem jen o spekulace, stejně jako v případě Bořivojova moravského původu.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • TŘEŠTÍK, Dušan: Vznik Velké Moravy. Moravané, Čechové a střední Evropa v letech 791-871. Praha : NLN, 2001. ISBN 80-7106-482-3.
  • Swoboda W., Świętożyzna, Słownik Starożytności Słowiańskich, t. 5, 1975, s. 591.