Sven Nykvist

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sven Nykvist
Ingmar Bergman & Sven Nykvist.jpg
Narození 3. prosince 1922
Alvesta Municipality
Úmrtí 20. září 2006 (ve věku 83 let)
Stockholm
Ocenění César pro nejlepší kameru (1976)
Oscar za nejlepší kameru
Nábož. vyznání luteránství
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sven Vilhem Nykvist (pseudonymy Sven Nykvist a „malíř světla“, 3. prosince 1922, Moheda, Alvesta - 20. září 2006, Stockholm) byl švédský filmový umělec, věnoval se především práci kameramana, později režii a okrajově herectví. Sven Nykvist patřil mezi dlouhodobé spolupracovníky Ingmara Bergmana a rovněž byl kameramanem v Tarkovského Oběti (viz Bergmanovský herec). Sven Nykvist při výběru filmové práce preferoval existenciální a psychologická témata.

Biografie

Sven Nykvist se narodil v Mohedě do silně religiózního prostředí a zemřel ve Stockholmu. Práci kameramana se věnoval od počátku čtyřicátých let a od počátku padesátých let spolupracoval s Bergmanem. Od padesátých do devadesátých let se věnoval své vlastní režii a okrajově i herectví.

Dílo

Kamera

Sven Nykvist byl hlavním kameramanem ve více než dvaceti Bergmanových filmech (například Pramen panny, Mlčení, Hosté Večeře Páně, celá Ostrovní trilogie, Hadí vejce, Ze života loutek, Šepoty a výkřiky, Fanny a Alexander) a v žánrově blízké Tarkovského Oběti. Rozsáhle spolupracoval i s jinými režizéry například s Conradem Rooksem na Siddharotovi natočeném podle stejnojmenné Hessovi novely.

Ostatní umělecká činnost

Nykvist režíroval pět filmů, z nichž nejznámější jsou Býk (švédsky Oxen). Nykvist hrál zřídkavě v několika vedlejších rolích (například v Bergmanově Kouzelné flétně).