Surplex

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Surplex GmbH
Logo
Logo
Základní údaje
Právní forma GmbH
Datum založení 1999
Sídlo Düsseldorf, Německo
Adresa sídla Düsseldorf, Německo
Klíčoví lidé Michael Werker, Ulrich Stalter
Charakteristika firmy
Oblast činnosti Prodej použitých strojů
Produkty Použité stroje pro kovoobrábění a dřevoobrábění
Identifikátory
Oficiální web www.surplex.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Surplex GmbH se sídlem v Düsseldorfu je společnost zaměřená na nákup a prodej použitých strojů.

Firma nakupuje a prodává použité stroje, zařízení nebo celé výrobní závody. Organizuje online aukce a svým zákazníkům nabízí služby jako je oceňování a posouzení stavu strojů.[1]

Surplex je navíc jedním z mála startupů z rodiny dot-com, který stále funguje a prosperuje.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Počátky[editovat | editovat zdroj]

Surplex.com založili v roce 1999 dva bratři Bruno a Florian Schick. Surplex vznikl jako typická startupová společnost v období tzv. Dot-com[2] éry. Prvotním nápadem bylo vytvoření online tržiště s cílem usnadnit obchodování s použitými stroji a vybavením. Hlavní myšlenka rovněž směřovala k tomu, aby se segment trhu se stroji z druhé ruky stal přístupnějším a transparentnějším.

Tento obchodní model přilákal řadu investorů z veřejného i soukromého sektoru. Mezinárodní sdružení jako jsou Carlyle Group[3] nebo francouzská skupina Vivendi rovněž projevily zájem a investovaly celkem cca 50 milionů. Surplex získal také řadu známých soukromých investorů, včetně Larse Schleckera, Larse Windhorsta, Marca Schremppa nebo generálního ředitele společnosti Fiat Paola Frescoe.[4]

Krize[editovat | editovat zdroj]

Krátce po splasknutí internetové bubliny musel Surplex.com AG začít bojovat o přežití. Kanceláře se uzavřely, hlavní sídlo společnosti bylo přestěhováno z Berlína zpět do Düsseldorfu a většina z tehdejších 140 pracovních míst byla zrušena[5]. V roce 2003 nastoupil do firmy na pozici generálního ředitele Michael Werker, který přišel z tradiční strojírenské společnosti Deutz[6].

Restrukturalizace[editovat | editovat zdroj]

Pouze díky změně přístupu, kdy se Surplex začal více soustředit na tradiční modely služeb, dokázala společnost konsolidovat své finance. Dnes již firma není omezená pouze na virtuální podnikání, ale nabízí nejrůznější služby v oblasti použitých strojů, např. osobní konzultace, poradenství a možnost uskladnění zboží[7]. Použité stroje a výrobní linky jsou prodávány po celém světě. Kromě toho Surplex organizuje velké internetové aukce (online a živě) pro společnosti jako Linde, ABB, ThyssenKrupp, Bayer a další.

Produkty[editovat | editovat zdroj]

B2B platforma pocházející z dílny Surplex je evropským lídrem v oblasti obchodu s použitými stroji. V roce 2001 byla podle Forrester Research označena jako nejlepší platforma tohoto typu. V nejvytíženějším období zaznamenávala platforma více než 8 000 zákazníků a 12 000 strojů.

Surplex byl také vydavatelem největšího časopisu o použitých strojích a strojním vybavení na světě. S nákladem 45 000 výtisků a 100 000 odběrateli se dostávál do rukou čtenářů ve více než 100 zemích.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Surplex.com. Leistungsspektrum [online]. Dostupné online. 
  2. Susanne Ziegert. Alte Industrie verdient im neuen Medium [online]. Dostupné online. 
  3. b-business Partners: Surplex Raises 30 Million Euro [online]. Thefreelibrary.com. Dostupné online. 
  4. Surplex.com AG, 36 Mio. Venture Capital [online]. Press1.de. Dostupné online. 
  5. „Auch Schrempp jr. & C. müssen sparen. Promi-Online-Händler Surplex gibt Berliner Zentrale auf”, Berliner Morgenpost Nr. 130 (14 May 2001), p. 13.
  6. Personalien [online]. Industrieanzeiger.de [cit. 2015-03-03]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-08-02. 
  7. „Mit Full Service Volltreffer gelandet”, NC Fertigung Nr. 5 (September 2006), p. 12.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]