Suphanuvong

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Suphanuvong
ສຸພານຸວົງ
Souphanouvong1978.jpg
1. prezident Laosu
Ve funkci:
2. prosince 1975 – 15. srpna 1991
NástupceKayson Phomvihan
Stranická příslušnost
ČlenstvíLaoská lidová revoluční strana

Narození13. července 1909
Luang Prabang
Úmrtí9. ledna 1995
Vientiane
Alma materÉcole nationale des ponts et chaussées
Profesepolitik
OceněníŘád Klementa Gottwalda (1989)
Řád Stara planina
Řád Říjnové revoluce
Řád Ho Či Mina
Gold Medal of the Nation
… více na Wikidatech
CommonsSouphanouvong
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Suphanuvong (laoský zápis ສຸພານຸວົງ, výslovnost [súʔpʰáːnūʔʋóŋ]; 13. července 1909 Luang Prabang9. ledna 1995 Vientiane) byl laoský politik, vůdce guerillového hnutí Pathet Lao a první prezident Laoské lidově demokratické republiky, známý pod přezdívkou Rudý princ.

Jeho otcem byl Bounkhong, vicekrál v Luang Prabangu. Mladý Suphanuvong studoval v Hanoji a Paříži, kde získal titul stavebního inženýra. Oženil se s Vietnamkou Le Thi Ky Nam, která byla příslušnicí Viet Minhu, pod jejím vlivem přijal protikoloniální a krajně levicové názory. Stal se ministrem veřejných prací ve vládě nezávislého Laosu, který jednostranně vyhlásilo roku 1945 nacionalistické hnutí Lao Issara. Po návratu Francouzů k moci o rok později zahájil ozbrojený odpor a z radikálních příslušníků Lao Issary zformoval roku 1950 organizaci Pathet Lao (Laoský národ). Pobýval v Číně a Severním Vietnamu, kde se školil v komunistické ideologii a metodách partyzánského boje. Na Ženevské konferenci byl dohodnut odchod Francouzů ze země a vyhlášení nezávislého laoského království, do jeho armády měly být začleněny i Suphanuvongovy jednotky, které v té době ovládaly horské provincie Huaphan a Phongsaly. V roce 1957 byla vytvořena koaliční vláda, v níž zasedl i Suphanuvong, kvůli zásadním programovým rozepřím se však do roka rozpadla a k moci se dostal antikomunistický Výbor pro obranu národních zájmů (CDIN), který Suphanuvonga se čtrnácti nejbližšími spolupracovníky uvěznil. Podařilo se jim však uprchnout a přidat se ke své armádě v džungli, která obnovila boj proti vládě.

Toto období laoské historie je nazýváno „obdobím tří princů“, protože vůdci tří hlavních politických frakcí, pravicový Bun Um, středový Suvanna Phuma a levicový Suphanuvong byli všichni příslušníky aristokracie, Suvanna Phuma a Suphanuvong byli dokonce nevlastní bratři. V roce 1962 byla na Planině hrnců podepsána mírová dohoda, Laos se stal neutrální zemí a Suphanuvong získal post místopředsedy vlády národní jednoty. Roku 1964 však došlo k vojenskému převratu a nový režim se jasně orientoval na USA. Suphanuvong a Pathet Lao se tak znovu postavili proti centrální vládě a podařilo se jim ovládnout rozsáhlé venkovské oblasti, na kterých nastolili marxistický režim. Občanská válka trvala do roku 1973, kdy byla uzavřena další koalice. V ní už měl Suphanuvong a jeho stoupenci převahu, využili také odchodu amerických jednotek z Vietnamu, rozpustili parlament a vyhlásili nové volby, které vyhrála levice. 2. prosince 1975 byla zrušena monarchie a Suphanuvong byl zvolen prezidentem.

Nový režim se jednoznačně orientoval na státy sovětského bloku, zahájil znárodňování a represe vůči opozici. Suphanuvong se stával spíše symbolickou postavou, faktickou moc získal mladší a energičtější premiér Kayson Phomvihan. Suphanuvong v roce 1986 ze zdravotních důvodů rezignoval na post hlavy státu, formálně ho ale zastával až do roku 1991, kdy byl jeho nástupcem zvolen Phomvihane.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]