V tomto článku je použita zastaralá šablona "Infobox kunta". Náhradou za ni má být šablona "Infobox - sídlo světa", tou by se měla nahradit.

Suomussalmi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Suomussalmi
Znak obce Suomussalmi   Suomussalmi na mapě Finska
Obyvatel: 8 501 (30.09.2014)
Souřadnice:
Rozloha: 5 857,94 km²
  z toho voda: 587,18 km²
Rok založení: 1867
Provincie: Kainuu
Website: suomussalmi.fi

Suomussalmi je obec v provincii Kainuu v severním Finsku na východě hraničí s Ruskem.

Suomussalmi se s rozlohou 5857,94 km² řadí mezi největší obce Finska. 10 % jeho rozlohy tvoří jezera (celkově je zde asi 3000 jezer a jezírek), zbytek území tvoří zejména lesy. Největší zastavěnou plochou je Ämmänsaari.

V obci žije asi deset tisíc obyvatel. Region žije z cestovního ruchu, středem zájmu turistů je příroda, rybaření a lov. Ve vsi Raate ležící u hranic s Ruskem na východ od střediska Suomussalmi existuje Raatteenportti, informační centrum zaměřující se na Zimní válku a speciálně na bitvu o Suomussalmi, která na přelomu let 1939 a 1940 zasáhla celou východní část obce. Dalším zdrojem obživy je dřevozpracující průmysl.

K 30. listopadu 2007 žilo na celém území obce 9 635 obyvatel.

Suomussalmi je jezery Kianta a Haukiperä rozděleno na tři části. Za Zimní války byla obec zcela zničena a musela být znovu vybudována.

Ze Suomussalmi pochází pilot Formule 1 Heikki Kovalainen. Žil zde také první finský prezident Kaarlo Juho Ståhlberg.

Vesnice v Suomussalmi[editovat | editovat zdroj]

Alajärvi, Ala-Vuokki, Hossa, Jumaliskylä, Juntusranta, Kaljuskylä, Kerälä, Kiannanniemi, Korpela, Kuivajärvi, Myllylahti, Näljänkä, Pesiökylä , Piispajärvi, Pitämä, Pyhäkylä, Raate, Ruhtinansalmi, Siikaranta, Suomussalmen kirkonkylä, Vaaranniva, Yli-Vuokki, Ämmänsaari

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]