Sunshine Coast (Britská Kolumbie)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sunshine Coast
Poloha Regionálního okresu Sunshine Coast na pobřeží Britské Kolumbie
Poloha Regionálního okresu Sunshine Coast na pobřeží Britské Kolumbie
StátKanadaKanada Kanada
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Úžina Skookumchuck Narrows během silného odlivu
Fjord Desolation Sound má jedny z nejstrmějších svahů v Severní Americe

Sunshine Coast je oblast na jižním pobřeží Britské Kolumbie. Leží na východním břehu úžiny Strait of Georgia, severozápadně od regionálního okresu Metro Vancouver. Zahrnuje v sobě pobřežní oblasti regionálního okresu Sunshine Coast.

I když je oblast osídlená a často navštěvovaná turisty, pro motorová vozidla je oblast Sunshine Coast dostupná jen s využitím trajektů. Z důvodu strmého a nepřístupného terénu nemá oblast vybudovanou síť cest, jež by ji spojovala se zbytkem provincie. Oblast v okolí řeky Powell leží na pevnině a po zemi není přístupná, se občas označuje za součást Sunshine Coast, zatímco většina lidí používá toto označení jen pro poloostrov Sechelt.

Mezi hlavní sídla na poloostrově patří Gibsons ležící u terminálu společnosti BC Ferries v Langdale, jenž slouží pro plavidla a trajekty z Vancouveru, dále Roberts Creek, Sechelt (středisko obchodu v oblasti), Halfmoon Bay, Secret Cove a Pender Harbour (na jeho pobřeží stojí luxusní domy bohatých a slavných lidí z celého světa). Na severním konci poloostrova, ve městě Earl's Cove má kotviště trajekt, jehož trasa směřuje dál do řeky Powell. Earl's Cove se nachází v blízkosti úžiny Skookumchuck Narrows, kde přes největší přílivové námořní peřeje na světě prochází přílivový proud z úžiny Sechelt Inlet. Populární destinací v oblasti je fjord Desolation Sound ležící za koncem dálnice BC Highway 101. Dálnice končí v blízkosti města Lund.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sunshine Coast (Britská Kolumbia) na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]