Struny podzimu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Marek Vrabec, prezident mezinárodního hudebního festivalu Struny Podzimu.

Struny podzimu jsou hudební festival[1], jehož první ročník se uskutečnil v roce 1996. Koná se v měsících září až listopad v Praze. Svým programem oslovuje široký okruh publika a vytváří tak prostor pro setkávání tradičních milovníků klasické hudby, jazzofilů i fanoušků world music. Uměleckým ředitelem festivalu je Marek Vrabec.

Festival Struny podzimu se v pražském kulturním dění objevuje od roku 1996. Postupně se z původně malé programové řady v rámci kulturních akcí Pražského hradu vyvinul v projekt, který je charakteristický dramaturgickou otevřeností a propojením (zdánlivě) nesourodých hudebních světů. V roce 2004 opustil festival Struny podzimu po osmi letech Pražský hrad a jeho novými spolupořadateli se staly Národní divadlo, Národní muzeum (České muzeum hudby), Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 a další.

V roce 2008 měla premiéru nová řada Spotlight, která je platformou pro mladé umělce do 25 let.

Výčet umělců, které festival v České republice představil vůbec poprvé právě festival Struny podzimu, je ojedinělý: Brad Mehldau, Bobby McFerrin, Cecil Taylor, Gregory Porter, Cassandra Wilsonová, Gil Shaham, Daniel Hope, Ghostpoet, Young Fathers, Chris Thile, Jason Moran a mnozí další. Struny podzimu rovněž iniciují nové projekty a produkce jako byla opera Don Juan in Prague v koprodukci s newyorskou Brooklyn Academy of Music, scénické provedení Schubertovy Zimní cesty v barrandovských ateliérech nebo koncertní provedení hudby Zdeňka Lišky k Markétě Lazarové. Festival v Praze systematicky představuje nejvýznamnější skladatelské osobnosti dneška jako je Michael Nyman, Gavin Bryars, Steve Reich, David Lang, Julia Wolfe nebo Terry Riley. Struny podzimu iniciují umělecká setkání, která se mohou ukázat jako zásadní. Za všechny to platí o setkání Gregoryho Portera s českým hammondkářem Ondřejem Pivcem, které odstartovalo jejich spolupráci oceněnou později cenou Grammy.

Festival Struny podzimu každoročně prokopává cestu k rozšiřování hudebních obzorů. Každý festivalový koncert je událostí svého druhu a žánru. Struny podzimu uvádějí hudbu, kterou jinde neuslyšíte.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Struny podzimu | Mezinárodní hudební festival Struny podzimu.. www.strunypodzimu.cz [online]. [cit. 2018-07-18]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]