Strana Rovnost Šancí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Strana Rovnost Šancí
Datum založení 2005
Sídlo Dolákova 528
181 00, Praha 8
Ideologie feminismus
Evropská strana žádná
Politická skupina EP žádná
Barvy růžová
Volební výsledek 0,20 % (PSP ČR 2006)
Oficiální web www.rovnost-sanci.cz
Zisk mandátů ve volbách
Poslanecká sněmovna
0/200
Za SRŠ v roce 2006 ve sněmovních i senátní volbách kandidovala Věra Chytilová

Strana Rovnost Šancí (zkratka SRŠ) byla česká politická strana zaregistrovaná Ministerstvem vnitra dne 19. dubna 2005. Kladla si za cíl především prosazení úplného zrovnoprávnění žen ve společnosti. Předsedkyní strany byla Zdenka Ulmannová. Pro volby do Sněmovny i pro senátní volby byla na kandidátku v Praze umístěna mj. režisérka Věra Chytilová. Pro volby do Sněmovny strana kandidátky postavila ve všech 14 volebních krajích. Stranu podpořily rovněž známá feministka Michaela Marksová-Tominová a režisérka Olga Sommerová.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Vzhledem k zaměření strany bylo její zařazení na škále pravice - levice silně problematické, některými svými dalšími programovými body (udržení mezigenerační solidarity) se poněkud blížila spíš k levici.

Řada politiků i komentátorů nepovažuje založení „strany žen“ za vhodné a smysluplné, např. podle politologa Jiřího Pehe však pouhá existence strany podobného zaměření jistý pozitivní smysl a vliv na společnost mít může[1].

Volby 2006[editovat | editovat zdroj]

Ve sněmovních volbách v roce 2006 strana obdržela 10 879 hlasů čili 0.20 %[2].

V senátních volbách za stranu kandidovaly prof. Věra Chytilová v Praze 2 a předsedkyně strany Zdenka Ulmannová v Praze 8. Chytilová dostala 1  562 hlasů, (4.55  %)[3], Ulmannová 278 hlasů (0.75 %)[4].

Pozastavení činnosti[editovat | editovat zdroj]

V září 2007 ministr vnitra na základě stanoviska kontrolního výboru Poslanecké sněmovny navrhl Nejvyššímu správnímu soudu pozastavení činnosti strany Strana Rovnost Šancí. Důvodem bylo údajné nesplnění zákonem dané povinnosti odevzdat výroční finanční zprávu za předchozí rok.[5] 22. ledna 2008 byla činnost strany rozhodnutím Nejvyššího správního soudu pozastavena, právní moci rozhodnutí nabylo 31.1. 2008.[6]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]