Strýček Sam

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Populární agitační plakát se Strýčkem Samem používaný v první a druhé světové válce
Samuel Wilson, původní Strýček Sam.

Strýček Sam (anglicky Uncle Sam) je národním zosobněním Spojených států amerických, někdy konkrétněji i přímo americké vlády. Strýček Sam je často zobrazován jako vážný starší bílý muž s bílými vlasy a vousy, oblečený v oděvu s prvky vlajky USA (cylindr s červenobílými pruhy, bílé hvězdy na modrém pásu a červenobílé pruhované kalhoty).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Výraz Strýček Sam byl poprvé použit během britsko-americké války v roce 1812 a poprvé výtvarně ztvárněn v roce 1852. Vychází z pověsti o reálné osobě, obchodníku Samuelu Wilsonovi z městečka Troy ze státu New York. Tento obchodník se zasloužil o poskytování hovězího masa v sudech během britsko-americké války. Ty byly význačně označeny U.S., ve významu United States (Spojené státy), avšak jako vtip se tato písmena vysvětlovala jako zkratka slov Uncle Sam (Strýček Sam).[1] Později se takto začala obrazně označovat samotná federální vláda.

Skutečný Samuel Wilson se postavě z plakátů nepodobal.

Zobrazení Strýčka Sama v propagandě[editovat | editovat zdroj]

Nejslavnějším zobrazením Strýčka Sama je plakát Jamese Montgomery Flagga z roku 1917, na kterém zamračený Strýček Sam vyzývá s napřaženým prstem diváka ke vstupu do armády. Upravené zobrazení bylo v jiných verzích užíváno i jinde, případně bylo parafrázováno. Předcházel mu britský plakát z roku 1914, na kterém byla k obdobnému účelu použita fotografie lorda Kitchenera.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Uncle Sam na anglické Wikipedii.

  1. Odkud pochází přezdívka Američanů Uncle Sam. S. 2. Lidové noviny [online]. 1940-04-22 [cit. 2020-06-21]. Čís. 203**, s. 2. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]