Přeskočit na obsah

Sternenhoch

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
'Sternenhoch'
Žánropera
SkladatelIvan Acher
LibretistaIvan Acher
Počet dějství1
Originální jazykesperanto
Literární předlohaLadislav Klíma Utrpení knížete Sternenhocha
Premiéra7. dubna 2018
Nová scéna, Praha
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sternenhoch (2018) je opera českého skladatele Ivana Achera, jedná se o jeho celovečerní operní debut. Libreto dle románu Ladislava Klímy Utrpení knížete Sternenhocha napsal též Acher a nechal jej přeložit do esperanta.[1] Autorem překladu je brněnský esperantista Miroslav Malovec.[2] Světovou premiéru měla opera 7. dubna 2018 na Nové scéně Národního divadla v Praze.

První inscenaci režíroval Michal Dočekal, dirigentem byl Petr Kofroň. Hudba je z větší části reprodukovaná, na živo hrají kontrafagotista Lukáš Svoboda a citerista Michal Müller, na housle a violu hraje Tereza Marečková, která zároveň hraje čarodějnici Kuhmist.[1]

Obsazení při premiéře

[editovat | editovat zdroj]
Sergej Kostov Sternenhoch (tenor / kontratenor)
Vanda Šípová Helga (soprán)
Luděk Vele otec Helgy (bas)
Tereza Marečková Kuhmist (mezzosoprán)
Jiří Hájek Poeta – Milenec (baryton)

Hudebníci

[editovat | editovat zdroj]

Tanečníci

[editovat | editovat zdroj]
  • Fanny Barrouquére
  • Monika Částková
  • Karolína Gilová
  • Klára Jelínková
  • Andrea Opavská
  • Jan Kodet

Jediné jednání opery je rozděleno do deseti obrazů:

Opilý Sternenhoch usnul po jakémsi bále. Ve snu se mu zjevuje jeho mrtvá manželka Helga. Láskyplně k němu hovoří a nakonec jej strhává do svého objetí.

Kníže Sternenhoch, přední velmož Německa a osobní přítel císaře Viléma se probouzí na plese. Je vyzýván, aby si konečně vybral nevěstu. Z trucu si vybere nehezkou servírku Helgu. Má pocit, že Helga by mu měla být za jeho volbu vděčná, ta ale zůstává zcela chladná. Sternenhoch tedy hledá pomoc u čarodějnice Kuhmist, která se mu posmívá, ale nakonec mu prodá kouzelný amulet, který mu má pomoci.

Sternenhoch jde žádat o Helžinu ruku jejího otce, chudého důstojníka ve výslužbě. Ten s ním jedná opovržlivě a o své dceři mluví s despektem. Teprve když Sternenhoch pohrozí odchodem, změní tón a úlisně souhlasí se sňatkem.

4 Svatební hostina

[editovat | editovat zdroj]

Na svatební hostině si každý hledí hlavně jídla. Sternenhoch se zmocňuje své apatické manželky a  přes její odpor s ní počne dítě. Posléze se narodí jejich syn Helmutek.

5 Helmutek

[editovat | editovat zdroj]

Sternenhoch se mazlí se svým synem. Helga jej ale chápe jako symbol svého zneuctění. Vytrhne Sternenhochovi syna z náručí a zabije jej uderem o Sternenhochovu hlavu.

Helga se upravuje a odchází na schůzku se svým milencem (poetou, syčákem). Na schůzce se před ním ponižuje, ale on s ní jedná hrubě. Žádá Helgu, aby se usmířila se svým manželem, potom spolu uprchnou. Sternenhoch pozoruje milence ze skrýše. Poetu zastřelí a manželku omráčí a odvleče do hladomorny ve svém hradu.

Helga se nejprve snaží zachránit si život a současně splnit příkazy milencovy. Překonat svůj odpor k manželovi, obejmout jej a políbit ale nedokáže. Sternenhoch rozzuřen Helgu krutě zbije, odchází a nechává ji v hladomorně zemřít.

Aby zapomněl na svůj zločin a aby zapudil hrůzné halucinace, vyhledává Sternenhoch opět čarodějnici Kuhmist. Ta mu prodává nový kouzelný amulet, který ho má ochránit před vidinami a pocity viny.

9 Delirium

[editovat | editovat zdroj]

Sternenhoch se snaží zapudit výčitky svědomí pitím. V deliriu se mu ale znovu a znovu zjevují Helga i její milenec.

10 Grande finale

[editovat | editovat zdroj]

Po roce se Sternenhoch vrací do hladomorny. Zdá se mu, že jeho žena žije, smiřuje se s ní milostným spojením. Ve skutečnosti se ale miluje s mrtvolou a po dvou dnech umírá na otravu krve.[3]

Jakub Kožíšek ve své recenzi píše, že se jedná o „vrchol dramaturgického směřování první operní scény v posledních letech“.[1]

Další recenze

[editovat | editovat zdroj]
  1. a b c KOŽÍŠEK, Jakub. Recenze: Acherův Sternenhoch trpí kongeniálně. Nejvydařenější z kofroňovin. ČT24 [online]. 2018-04-11 [cit. 2018-04-12]. Dostupné online. 
  2. Opero en Esperanto sur la ĉeĥa nacia scenejo. Libera Folio [online]. 2018-04-10 [cit. 2018-04-18]. Dostupné online. (v esperantu) 
  3. Ivan Acher : Sternenhoch. Praha: Národní divadlo, 2018. 86 s. ISBN 978-80-7258-631-8. Kapitola Libreto, s. 30–49. (česky a anglicky) 

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • Ivan Acher : Sternenhoch. Praha: Národní divadlo, 2018. 86 s. ISBN 978-80-7258-631-8. (česky a anglicky) 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]