Standard & Poor's

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Standard & Poor's
Logo
Logo
Základní údaje
Právní formadivize společnosti McGraw-Hill
Datum založení1860
v současné podobě 1941
ZakladateléDaryl Lethbridge
Luther Lee Blake
Henry Varnum Poor
Henry William Poor
SídloSpojené státy americké New York, USA
Adresa sídlaNew York, 100 41, USA
Klíčoví lidéDeven Sharma
Charakteristika firmy
Oblast činnostifinanční služby
Zaměstnancicca 10 000
Mateřská společnostMcGraw-Hill
Dceřiné společnostiS&P Capital IQ
S&P Global Ratings Japan
S&P Global SF Japan
Identifikátory
Oficiální webstandardandpoors.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Ústředí společnosti, 55 Water Street

Standard & Poor's (S&P) je americká finanční společnost, divize společnosti McGraw-Hill, která publikuje finanční analýzy a výzkumy zejména v oblastí akcií a dluhopisů. Je známá díky burzovním indexům, zejména amerického S&P 500, australského S&P/ASX 200, kanadského S&P/TSX, italského S&P/MIB a indického S&P CNX Nifty. Patří do tzv. velké trojky ratingových agentur, kterou tvoří společně s agenturami Moody's a Fitch Ratings).

Historie společnosti[editovat | editovat zdroj]

První obtisk Standard & Poor's v historii je z roku 1860, kdy Henry Varnum Poor publikoval dílo History of Railroads and Canals in the United States (Historie železnic a kanálů ve Spojených státech). Kniha byla pokusem o sesbírání kompletních informací o finanční a operační struktuře amerických železničních společností. Henry Varnum pokračoval a vytvořil společně se svým synem Henry Williamem společnost H.V. and H.W. Poor Co, který publikovala aktualizovanou verzi této knihy každý rok.[zdroj?]

V roce 1906 Luther Lee Blake založil společnost Standard Statistics Bureau, jež měla poskytovat finanční informace o neželezničních společnostech. Tato společnost nepublikovala informace na roční bázi, naopak využívala karty 5×7 palců, které umožňovaly častější aktualizace.[zdroj?]

Obě dvě společnosti fúzovaly v roce 1941, čímž vznikla společnost Standard & Poor's Corp. Následně, v roce 1966, byla S&P koupena společností McGraw-Hill a v současnosti je součástí její finanční divize.

Úvěrový rating[editovat | editovat zdroj]

Standard & Poor's, jako ratingová agentura, vydává rating úvěrů veřejných a soukromých společností. Společnost je jednou ze státně uznaných statistických ratingových organizací, který určuje U.S. Securities and Exchange Commission. Vydávány jsou krátkodobé i dlouhodobé ratingy.

Společnost jako první snížila 5. srpna 2011 rating USA z nejvyšší známky AAA na AA+. Spojené státy přišly o nejvyšší rating poprvé v historii.

Související informace naleznete také v článku Seznam států podle ratingu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Standard & Poor's na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]