Střední znak republiky Československé

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Střední znak republiky Československé
Střední znak republiky Československé na minci 20 Kč

Střední znak republiky Československé byl jedním ze státních symbolů Československé republiky v letech 19201939. Byl zaveden zákonem Národního shromáždění republiky Československé z 30. března 1920, číslo 252/1920 Sb.

Historie a použití[editovat | editovat zdroj]

Střední znak byl zaveden, spolu s malým a velikým znakem, zákonem č. 252/1920 Sb. ze dne 30. března 1920. V období první republiky znak používala některá ministerstva, vyšší soudy, četnictvo a policie.[1] Se vznikem druhé republiky po mnichovském diktátu se střední znak stal jediným znakem ČSR, jako výraz autonomního uspořádání státu.[2] Následně jej v roce 1939 nahradil státní znak Protektorátu Čechy a Morava. Po druhé světové válce se znak, ačkoliv nebyl zrušen, přestal používat.[3]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Střední znak republiky Československé se skládal ze dvou štítů – předního a zadního.

Přední štít[editovat | editovat zdroj]

Na předním štítu byl znak Čech: na červeném štítě stříbrný dvouocasý lev ve skoku, hledící vpravo, úst rozžavených, s jazykem vyplazitým, drápy a čelenkou, vše zlaté barvy.

Zadní štít[editovat | editovat zdroj]

Zadní štít byl rozdělen na čtyři pole.

V horním pravém poli byl znak Slovenska: na červeném štítě tři modré vrchy, na prostředním z nichž byl vztyčen stříbrný dvojramenný kříž. V horním levém poli byl znak Podkarpatské Rusi: podélně rozdělený štít, v pravé části modré pole s třemi zlatými břevny; v levé části stříbrné pole se stojícím červeným medvědem hledícím vpravo.

V dolním pravém poli byl znak Moravy: na modrém štítě vpravo hledící, stříbrně a červeně šachovaná orlice s čelenkou. V dolním levém poli byl znak Slezska: na zlatém štítě vlevo hledící černá orlice s čelenkou, červenou zbrojí a stříbrnou pružinou zakončenou jetelovými trojlístky a uprostřed zdobenou křížkem.

Oficiální popis[editovat | editovat zdroj]

Oficiální popis středního znaku podle zákona č. 252/1920 Sb. ze dne 30. března 1920, kterým se vydávají ustanovení o státní vlajce, státních znacích a státní pečeti:

Střední znak republiky Československé má dva štíty, přední a zadní. Na předním (srdečním) jest znak český: na červeném štítě stříbrný dvouocasý lev ve skoku v pravo hledící, úst rozžavených, s jazykem vyplazitým, drápy a čelenkou, vše zlaté barvy.

Zadní štít jest čtvrcený. V jeho horním pravém poli jest znak slovenský: na červeném štítě tři modré vrchy, z nichž na prostředním vyšším vztyčen jest stříbrný kříž patriarší. V levém horním poli znak Podkarpatské Rusi: štít na zdél rozdělený; v pravém, modrém poli tři zlatá břevna, v levém, stříbrném poli stojící červený medvěd v pravo hledící. V pravém spodním poli znak moravský, na modrém štítě v pravo hledící orlice s čelenkou, stříbrně a červeně šachovaná. V levém spodním poli znak slezský: na zlatém štítě v pravo hledící černá orlice s čelenkou o červené zbroji se stříbrnou pružinou na prsou, zakončenou jetelovými trojlístky a uprostřed zdobenou křížkem.

Jak je z oficiálního popisu patrné, bylo znázornění znaku v rozporu se zákonem, neboť slezská orlice v tomto znaku hleděla (heraldicky) vlevo a nikoliv vpravo.

Jednotlivé znaky[editovat | editovat zdroj]

Přední štít[editovat | editovat zdroj]

Zadní štít[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Vexilolognet.cz - Československo 1918-1939. vexilolognet.hyperlink.cz [online]. [cit. 2009-05-06]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2005-03-08. 
  2. Senát PČR - Státní znak České republiky, jeho předchůdci a současná podoba. www.senat.cz [online]. [cit. 2009-05-06]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-05-08. 
  3. Vexilolognet.cz - Československo 1945-1992. vexilolognet.hyperlink.cz [online]. [cit. 2009-05-06]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2005-03-08. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]