Přeskočit na obsah

Střední průmyslová škola elektrotechnická a vyšší odborná škola Pardubice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Střední průmyslová škola elektrotechnická a vyšší odborná škola, Pardubice, Karla IV. 13
Informace
ZkratkaSPŠE a VOŠ Pardubice
Právní formapříspěvková organizace
Datum založení1951
Zaměstnanci
ŘeditelMgr. Petr Mikuláš
Poloha
MěstoPardubice
AdresaKarla IV. 13, Pardubice, 530 02, Česko
Zeměpisné souřadnice
Map
Identifikátory
IČO02013762 (VR)
Oficiální webwww.spse.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Střední průmyslová škola elektrotechnická a Vyšší odborná škola Pardubice je škola v Pardubicích. Byla založena v roce 1951.[1] Od roku 2021 škola otevřela pět maturitních elektrotechnických oborů, dva maturitní obory zaměřené na informačních technologie, dva elektrotechnické učební obory, jeden nástavbový obory a dva studijní obory na Vyšší odborné škole.

Vybavení školy

[editovat | editovat zdroj]

Kromě standardních učeben má škola i učebny specializované. Jsou to laboratoře fyziky, elektronického měření, číslicové techniky, výpočetní (informační) technologie a pro praxi.

Obory (od školního roku 2021/2022)

[editovat | editovat zdroj]

26-41-M/01 Elektrotechnika – Digitální komunikace (čtyřletý maturitní obor)

[editovat | editovat zdroj]

Obor Elektrotechnika – Digitální komunikace se zabývá mobilními i pevnými komunikačními prostředky. Žáci získají znalost bezdrátových, optických a metalických sítí, vysokorychlostních multimediálních přenosů a také družicových komunikačních systémů. Absolvent má praktický přehled o současných komunikačních systémech založených na digitálních technologiích. Neustále rostoucí potřeba komunikačních prostředků je zárukou velmi dobré možnosti uplatnění.

26-41-M/01 Elektrotechnika – Řídící systémy (čtyřletý maturitní obor)

[editovat | editovat zdroj]

Obor Elektrotechnika – Řídicí systémy je zaměřený na získávání teoretických i praktických znalostí elektrotechniky, elektroniky, měření a regulace. Žáci se do hloubky zabývají teorií řízení a řešením automatizačních úloh s využitím výpočetní techniky. Absolventi získají znalosti potřebné pro návrh, vývoj a realizaci prostředků automatizační i výpočetní techniky. Díky tomu jsou velmi dobře připraveni na další studium i přímé uplatnění v oboru.

26-41-M/01 Elektrotechnika – Průmyslová automatizace (čtyřletý maturitní obor)

[editovat | editovat zdroj]

Prakticky zaměřený obor Elektrotechnika – Průmyslová automatizace spojuje znalosti elektrotechniky a elektroniky s automatizací technologických procesů. Žáci prakticky používají a zapojují elektrické a pneumatické obvody. Kromě znalosti základních prostředků automatizační techniky, jako jsou snímače, akční členy a regulátory, si také osvojí základy programování PLC. Absolventi své znalosti velmi dobře uplatní v procesu automatizace a robotizace průmyslových a energetických provozů i domácností.

26-45-M/01 Telekomunikace – Internet věcí (čtyřletý maturitní obor)

[editovat | editovat zdroj]

Obor Telekomunikace – Internet věcí prostřednictvím prakticky orientované výuky unikátním způsobem spojuje komunikační systémy a informační technologie. Je zaměřený na využití současných nejmodernějších technologií pro získávání a přenos dat bez ohledu na vzdálenost a umístění jejich zdrojů. Značnou pozornost věnuje přístupu k datům, jejich zpracování a zobrazení na nejrůznějším zařízení, včetně mobilních. Absolvent je připraven na uplatnění ve světě pokračující digitalizace běžného života, průmyslu, energetiky, dopravy, logistiky i dalších odvětví.

Úspěšné absolvování studia v oboru vzdělání 26-45-M/01 Telekomunikace – Internet věcí se považuje za ukončené odborné vzdělání v elektrotechnice.

26-41-L/01 Mechanik elektrotechnik (čtyřletý maturitní obor)

[editovat | editovat zdroj]

Absolvent oboru se uplatní především v pracovních funkcích, které vyžadují jak dobrou teoretickou přípravu v elektrotechnice a elektronice, tak i odpovídající manuální zručnost. Bude schopen zabývat se návrhy, výrobou, montáží, údržbou, oživováním, seřizováním, zkoušením, testováním, servisem, opravami a obsluhou, elektrotechnických zařízení, elektrických strojů, přístrojů a rozvodných sítí.

18-20-M/01 Informační technologie – Vývoj aplikací / Hardware a sítě (čtyřletý maturitní obor)

[editovat | editovat zdroj]

Obor je určen pro žáky se zájmem o výpočetní techniku, počítačové sítě, programování, webové aplikace a aplikační software.

Na tomto oboru dojde ke specializaci od druhého ročníku. Žáci v prvním ročníku získají z každé oblasti základy odborných předmětů (programování, webové aplikace, servis PC, počítačové sítě) a podle svého zájmu si zvolí zaměření Vývoj aplikací nebo Hardware a sítě.

Charakteristika zaměření Vývoj aplikací

[editovat | editovat zdroj]

Výuka od druhého ročníku je zaměřena především na programování a tvorbu webových stránek a webových aplikací s použitím technologií HTML, CSS, JavaScript a PHP.

Charakteristika zaměření Hardware a sítě

[editovat | editovat zdroj]

Žáci se seznámí s moderními technologiemi počítačových sítí a s konstrukcí počítačů a hardwarových komponent. Zvládnou práci v různých operačních systémech, osvojí si ovládání síťových aplikací a prvků.

18-20-M/01 Informační technologie – Počítačová grafika (čtyřletý maturitní obor)

[editovat | editovat zdroj]

Absolvent oboru ovládá základy 2D grafického designu, polygrafie, základy 3D designu a tvorbu interaktivních aplikací, seznámí se s klasickými výtvarnými technikami i s dějinami umění.

26-51-H/01 Elektrikář (tříletý učební obor)

[editovat | editovat zdroj]

Tříletý učební obor zakončený závěrečnou zkouškou s výučním listem, jehož absolvent je připraven instalovat, opravovat, udržovat a kontrolovat elektrické rozvody a zařízení. Měří a testuje různé typy elektrických strojů, elektrospotřebičů a specializovaná zařízení, která využívají ke své činnosti elektrickou energii. Absolvent montuje a uvádí do provozu zařízení anténní a satelitní techniky, spotřební elektroniky, elektronických zabezpečovacích a protipožárních systémů a zařízení automatizační techniky.

26-52-H/01 Elektromechanik pro zařízení a přístroje (tříletý učební obor)

[editovat | editovat zdroj]

Tříletý učební obor ukončený závěrečnou zkouškou s výučním listem, jehož absolvent se uplatní především v pracovních funkcích zabezpečujících kvalifikované servisní práce na elektrotechnických zařízeních a přístrojích. Absolvent bude připraven instalovat, uvádět do provozu, kontrolovat, udržovat a opravovat elektrotechnická zařízení a přístroje.

26-41-L/52 Provozní elektrotechnika (dvouleté nástavbové studium)

[editovat | editovat zdroj]

Dvouleté nástavbové studium zakončené maturitní zkouškou. Studium je určeno pro absolventy tříletých učebních oborů elektrotechnických, které byly ukončené závěrečnou zkouškou s výučním listem. Návaznost mezi nástavbovým studiem a našimi tříletými obory vzdělání s výučním listem je zachována.

Výpočetní technika (tříleté studium na vyšší odborné škole)

[editovat | editovat zdroj]

Absolvent vzdělávacího programu se bude moci uplatnit v široké škále firem a organizací, v nichž jsou využívány webové technologie, ať již uvnitř organizací (Intranet) či navenek (Internet). Díky dynamickému rozvoji webových a multimediálních aplikací nalezne uplatnění téměř v každé firmě používající informační technologie. Ryze technické uplatnění se mu otevírá pro pozice správce počítačových sítí, jako programátor aplikací a správce programů, databázových a informačních systémů. Vedle ryze technického uplatnění se přitom absolventům oboru otevírají možnosti získat pozici v organizacích zaměřených na reklamu, mediální prezentace, školení či e-komerci.

Sociální práce (tříleté studium na vyšší odborné škole)

[editovat | editovat zdroj]

Studium je tříleté; je ukončeno absolutoriem, které zahrnuje komplexní zkoušku z teoretických předmětů, cizího jazyka a obhajobu absolventské práce. Absolvent je připraven k výkonu profese sociálního pracovníka ve všech oblastech sociální práce a poskytování sociálních služeb. Jedná se především o oblast péče o rodinu a mládež, staré lidi, zdravotně postižené či společensky nepřizpůsobivé občany, dále o odbornou práci při realizaci státních sociálních opatření a v dalších oblastech sociálně právních a sociálně rehabilitačních činností. Ve srovnání s odbornými studijními obory vysokoškolského studia je studium zaměřeno více prakticky a je šířeji profilováno. Zájemce o studium by měl mít nejen vyhraněný zájem o obor, ale i nezbytné vlastnosti potřebné pro náročnou práci v sociální oblasti (komunikativní schopnost, obětavost, humanitní cítění aj.). Předpokládá se, že absolvent tohoto oboru vyššího studia najde uplatnění jako sociální pracovník v nejrůznějších veřejnoprávních nebo soukromých institucích, zaměřených zejména na poradenskou, sociálně právní a humanitární činnost, na ústavní sociální či zdravotní péči a různé sociální služby pro obyvatelstvo.

  1. O škole [online]. SPŠE a VOŠ Pardubice [cit. 2021-12-22]. Dostupné online.